Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet Ali Aydınlar'dan bomba açıklamalar

18.09.2013 16:28
Futbol Federasyonu eski başkanı Mehmet Ali Aydınlar şike davası süreciyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Aydınlar "Fenerbahçe yöneticileri tribünlere oynamaya başladılar. Beni hain ilan ettiler. Buna da devam ediyorlar" dedi.

Kamuoyunun merakla beklediği an geldi... Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Mehmet Ali Aydınlar 1 yıllık sessizliğini bozuyor. Başta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın suçlamalarına hedef olan Aydınlar, ortaya atılan iddialara cevap verdi...

Mehmet Ali Aydınlar "Fenerbahçe'nin eline üç kez fırsat geçti üçünü de elinin tersiyle itti..." dedi.

Temmuz 2011'de "Durum gerçekten vahim" sözlerine yapılan eleştirileri hatırlatan Aydınlar, "Sonradan durumun ne kadar vahim olduğu görüldü" dedi.

Savunma hakkının bazı durumlarda kısıtlanabileceğini vurgulayan Aydınlar, Masumiyet karinesi ilkesi çerçevesinde onlarca toplantı yaptıklarını ve Türk spor tarihinin en ağır davasını çözmeye çalıştıklarını, bunu da kulüplerin süreçten en az zararla çıkması için yaptıklarını belirtti.

Bu çabalarının karşılığında hain ilan edildiğini ve tehdit edildiğini söyleyen Mehmet Ali Aydınlar, "Sizlere soruyorum ben bunları hak edecek ne yaptım?"

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino'dan gelen mektubu da gösteren eski TFF Başkanı, 1 kez değil 3 kez Fenerbahçe yöneticilerinin önüne fırsat geldiğini ancak ellerinin tersi ile teptiklerini söyledi.

İşte Aydınlar'ın konuşmasından satırbaşları:

Neden böyle bir toplantıya gerek duydum. Takdir edeceğiniz gibi ülkemizin gündemi 3 Temmuz süreci ile ilgili yaşananlar. Sportif anlamda hukuki süreç sona erdi. Bu süreçte çok üzüldüm ve yıpratıldım. Artık ben de belgelerle cevap vereceğim.

O GÜN DURUM VAHİM DEDİM

Spor adamlığı kimliğim 22 yıl önce Fenerbahçe'de yönetim kurulu üyeliğimle başladı. 20 yılı aşkın süredir spora hizmet ediyorum. Henüz dört günlük başkanken kucağımıza bırakılan şike dosyası. Neden o gün durum vahim dedim. Uzun yıllardır sporun içinde olan biri olarak yaşanacakları öngörmemek mümkün mü? Sonrasında yaşananların da durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor.

KİMSENİN GÖRMEDİĞİ AYRINTI

Bugün kimsenin görmediği bir ayrıntıyı sunmak istiyorum. Tff disiplin talimatındaki kararı alabilirdim. O gün anlatmaya çalıştım. Masumiyet karinesi içerisinde ilgili kesimlerle toplantılar yaptım. Tarihin en ağır şike dosyasıyla karşı karşıyaydık. Amacımız Türk futbolunun en az zararla bu süreci atlatmaktı. Ama karşılığı ne oldu? Tehdit ve itibarsızlaşma kampanyasıyla karşı karşıyaydım. Peki bu yaşananları hak etme adına ben ne yaptım? Eşi benzeri görülmemiş özel bir konu olduğunu unutmayalım. UEFA hemen ertesi gün gönderdiği mektupla konuya duyduğu hassasiyetini bizimle paylaştı.Mektupta UEFA, 2011'de Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden çıkarılmasını talep ettiği, Tff'nin bu konuda gerekeni yapmazsa UEFA olarak üzerlerine düşeni yapacağı belirtilmiş.

TRABZONSPOR'UN ALINMASI BANA SORULMADI

Fenerbahçeli yöneticiler ellerine gelen bu fırsatı tepti. Yöneticileri çağırdım, kendileriyle paylaştım. Kendilerinden acilen konuyla ilgili karar vermelerini istedim. Cenevre'ye gidip görüşün dedim. Hatta içlerinden biri "başkan tamam Şampiyonlar Ligi'ne katılmıyoruz" diyordu. Biz de katılmıyorlar diye bilgiyi UEFA'ya ilettim. O akşam Trabzonspor'un alındığı haberini duydum. Bunun üzerine UEFA'yı arayıp bu konuyu benimle danışmadan neden karar verdiklerini, Trabzonspor'un da şike davası içerisinde adı geçtiğini belirttim. Bunun üzerine Fenerbahçeli bir yönetici beni arayıp süreci iyi yönetememekle suçladı.

FENERBAHÇE 8 YIL CEZA ALACAKTI

Fenerbahçe'yi 8 yıla kadar cezalandıracaktı. Aslında ben Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne göndermemekle Türk futboluna yarar sağladım. Ama o günden sonra Fenerbahçeli yöneticiler tribüne oynadı ve beni suçlamaya başladı.

BENİ HAİN İLAN ETTİLER 

Disiplin Talimatnamesi 72. maddesinde belirtildiği şekilde bir karar alabilirdim. Neden yapmadık? Masumiyet karinesi içerisinde toplantılar yaptık. Sağlıklı bir zemin oluşturmak için çalıştım. Tüm çabam ülkenin en değerli oluşumları olan kulüplerin en az zararla çıkması içindi. Karşılığında hain ilan edildik, hedef gösterildik. 10 binlerce taciz mesajı ve tehdit aldım. İtibarsızlaştırma kampanyası yapıldı.

 


 

Bu haber toplam 1658 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri