Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birand: Büyük Kürt devleti kuruluyor

27.07.2012 15:20
Mehmet Ali Birand: Büyük Kürt Devleti kuruluyor, biz hala küçük siyasi hesaplar peşindeyiz...

Posta Gazetesi yazarı Mehmet Ali Birand, Suriye'nin kuzeyinde yaşanan gelişmelerle ilgili önemli satırlara imza attı. Birand, "Türkiye' nin en büyük korkusu şu: Irak ve Suriye'deki Kürtlerin birlikte hareket etmeleri ve giderek tek bir ünite haline dönüşmeleri. İleride de Türkiye ve İran'daki 'bölümleri' de kendilerine ekleyip "Büyük Kürdistan"ı kurabilmeleri...' diye yazdı.

İşte Birand'ın bugünkü o yazısı

Lütfen birbirimizi aldatmayalım. Eğer Esad kontrolü kaybeder ve kendini uzun süre Şam'a hapsederse, Suriye'nin kuzeyinde küçük bir "Kürt Bölgesi" kurulması kaçınılmazdır . Bu da, Ankara'nın çok korktuğu bir olasılığı kapımıza getiriverir. Biz ise hala küçük siyasi hesaplar peşindeyiz .

Bu konuya benden önce de değinenler oldu. Ancak önemli değil; ben bir defa daha hatırlatmak ve dikkatinizi çekmek istiyorum.

DİZİMİZİ DÖVEBİLİRİZ

Suriye'deki gelişmeler giderek farklı noktalara doğru kayıyor. Şimdi değineceğim senaryo gerçekleşmeyebilir. Eğer gerçekleşirse o zaman dizimizi dövmemiz gerekecek. Nereye doğru gidildiğini hala göremeyenlere ateş püskürüyorum. Kabul edilecek bir şey değil. Yıllardır korkulan, kendi beceriksizliğimiz ve küçük düşünmemiz nedeniyle başımıza gelecek.

Müsade edin anlatayım.

ESAD KENDİ AİLESİNİ KORUMAYA ÇALIŞIYOR

Ne derece doğru kimse bilmiyor, ancak hem muhalif güçlerden, hem de gözlemcilerden gelen haberlere göre Esad, giderek Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki mücadeleyi bırakıp, elindeki güçleri Şam civarına çekiyor. Açıkçası Şam'ı, yani cumhurbaşkanlığı sarayını ( Dolayısı ile kendini ve ailesini) korumayı ön plana alıyor.

Bu boşluğun da Kürt kökenli Suriyeliler tarafından doldurulmak istendiği konusunda haberler geliyor. Kürtler bundan daha iyi bir fırsat bulamazlar. Başarırlar veya başaramazlar; ancak mutlaka bu fırsatı değerlendirmek isteyeceklerdir.

İşte Türkiye' nin en büyük korkusu da budur: Irak ve Suriye'deki Kürtlerin birlikte hareket etmeleri ve giderek tek bir ünite haline dönüşmeleri. İleride de, Türkiye ve İran'daki "Bölümleri" de kendilerine ekleyip "Büyük Kürdistan"ı kurabilmeleri...

Bölgede öyle gelişmeler yaşanıyor, sınırlar öylesine oynaklaşıyor ki, artık "Olmaz böyle şey" veya " Biz buna müsaade etmeyiz" gibi büyük sözler edilemez.

Böyle bir şey bal gibi olur ve Türkiye de buna müdahele edemez!

Ne yapacaksınız ?

Savaş mı açacaksınız ?

GÖZÜMÜZÜ AÇALIM; YOKSA BÖLÜNECEĞİZ...

Bütün bu gelişmelere karşı biz ne yapıyoruz?

Akıllı bir toplum ne yapar?

Büyük resmi görüp olayın nereye doğru gittiğini anlayıp bölünmekten kurtulmak için kendi sınırları dahilindeki sorunu bir an önce çözmeye çalışmaz mı?

İşte en temel soru bu: Kendi Kürt sorunumuzu halletmek, kendi Kürt kökenli vatandaşlarımızı rahat ettirmek için ne çaba harcıyoruz?

Mehter takımı gibi, iki adım ileri, bir adım geri...

Ak Parti, iki değil üç- dört adım ileri attı. Sonra duruverdi. Oysa çok ümitlenmiştik. Sorunun çözümü olmasa dahi, 'yaşanabilecek' noktalara indirilmesi durumunda ülkenin bölünmesini engelleyebileceğimizin farkındaydık.

Sorunu sadece teröre ve PKK ile mücadeleye indirgemenin ve orada ısrarla durmanın, zorlayarak bir yerlere varmanın tehlikesini gördük.

Ya biz çok yanlışız ya da iktidar büyük resmi görmüyor. İçişleri Bakanı Şahin tarzındaki yaklaşımla bir yere varabileceğini sanıyor. Eline geçen fırsatları, MHP'ye oy kaybettirmeyelim diye harcıyor.

Küçük siyasi hesaplar yüzünden büyük bir davayı kaybediyoruz. Veya hükümet hiçbirimizin anlayamadığı müthiş bir satranç oyunu oynuyor! Öyleyse, emin olun özür dilemeye hazırım. Yok değilse, o zaman ülkemin adım adım bölünmeye götürüldüğünü ve bunun sorumlularınından hesap sorulması gerektiğini haykırmaya devam edeceğim.

Bakalım, kim haklı çıkacak...

Bu haber toplam 5140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri