Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birand'dan Çılgın Proje'ye tam not

28.04.2011 14:32
Başbakan Erdoğan'ın çılgın projesini değerlendirdiği yazısında Mehmet Ali BİRAND 'gerçekten de çılgın bir proje' diye yazdı.

Mehmet Ali BİRAND'ın yazısı...

Başbakan’ın açıklaması bitince, ilk tepkim “gerçekten çılgın bir proje” oldu.

Henüz tüm ayrıntıları belli olmasa da,  Erdoğan’ın  kafasındaki fikri anlamak zor değil. Gerçekleştirilmesi ne kadar güç ve pahalı olursa olsun, proje  İstanbul’u ve boğazı büyük oranda rahatlatacak. Yepyeni şehirler kurulacak. Bambaşka bir manzara ile karşı karşıya kalacağız.

Eğer hafızam beni yanıtlmıyorsa, buna benzer bir fikir ilk defa yıllar önce Bülent Ecevit tarafından ortaya atılmış, ancak pek üstünde durulmamıştı. Onun geçiş yolu Trakya üzerindendi.

Boğaz’daki gemi trafiğini azaltma konusu ise, biraz sorunlu görünüyor. Nedeni de, boğaz trafiğinin Montreux anlaşmasıyla düzenlenmiş olması ve geçişlerin bedava yapılması. Oysa, böyle bir kanal açılırsa, geçen gemilerden para alınacak. Kanala o kadar harcama yaptıktan sonra, bedava geçiş düşünülemez tabii...

Şimdi her kafadan bir ses çıkacak ve bol bol “yapılamaz ve gereksiz” kelimelerini duyacağız. Durun bakalım, ayrıntıları bir ortaya dökülsün de görelim.

Bu kadarıyla  dahi, gerçekten çılgın bir proje.

 MİLLİYET.COM

Bu haber toplam 2104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri