Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Koşaner'in Ses Kaydı EFSANEYİ Yıktı"

07.09.2011 13:39
Koşaner'in ses kaydını değerlendiren Birand, "TSK efsanesi yıkıldı, herkes şaşkın" yorumunda bulundu. İşte Birand'ın asker sevicileri kızdıracak yazısı.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle yazılarına ara veren Mehmet Ali Birand, Koşaner'in orduyla ilgili tüm ezberleri bozan ses kaydıyla ilgili bir analiz yaptı. Bir dönem yazdığı yazılar ve kitapları nedeniyle ordu tarafından hedef tahtasına konulan Mehmet Ali Birand, Koşaner'in ses kaydı sonrası hayal kırıklığına uğradını ve maalesef haklı çıktığını aktardı.

İşte Birand'ın birilerini kızdıracak "TSK Efsanesi Yıkıldı" başlıklı yazısı;

Eski Genelkurmay Başkanı Org. Koşaner’in internete düşen ünlü konuşması, sadece bizleri değil, Uluslararası askeri çevreleri de çok şaşırttı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hakkında içerde ve dışarda bir imaj yerleşmişti. Adeta bir efsaneleşmiş bir güç gösterisi söz konusuydu. Disiplinli, kahramanlık destanlarıyla dolu, sürekli bir fedakarlık ve başarı öykülerini dinlediğimiz bir Türk ordusundan söz edilirdi.

Koşaner’ in konuşması bu efsaneyi yıktı.

Nerede bizim gözbebeğimiz ordumuz.

Hani geçit törenlerinde pırıl pırıl üniformalarıyla geçerlerken hepimizin gözlerinin yaşardığı o kahraman ordumuz nerede...

Herşeyimizin sigortası, demokrasimizin savunucusu, yaşamımızın güvencesi, eller üstünde taşıdığımız o orduya ne oldu ?

Büyük bir hayal kırıklığı içindeyiz.

Sadece bizim için değil, Uluslararası askeri çevrelerde de yeni değerlendirmeler yapılıyor ve TSK hakkında yeni raporlar yazılıyor.

Meğer, bugüne kadar bize söylenenler hiçte doğru değilmiş.

- NATO ve bölgenin en güçlü ordusu, denilirdi.

Meğer, kendilerini “vatan sevgisi - vatan görevi “ adına ölüme atan yüzbinlerce Mehmetçik yaratmışız. Onlara da, ölmenin ötesinde, ev işleri yapma görevi dahi vermişiz.

- En disiplinli ordu olduğu belirtilirdi.

Meğer, zaman içinde disiplinin D’si dahi kalmamış. Gereksiz bir hoyratlık, kendini büyük görme ve hukukun üstüne çıkma merakı yayılmış.

- ABD ordusundan daha iyi bir eğitim verildiği söylenirdi.

Meğer, ne doğru dürüst bir eğitim verilebilmiş, ne de etkili bir komuta-kontrol uygulaması gerçekleştirilmiş.

Baksanıza, Org. Koşaner neler anlatıyor.

Birliklerin yönetimindeki aksaklıklara, İnsansız Uçakların verilerini doğru dürüst değerlendiremeyenlere, karargahlardaki başıboşluk ve kargaşaya, askerine liderlik yapamayan subaylara verip veriştiriyor.

- TSK’nın en büyük şansı, terörle mücadelede edindiği deneyimler, denirdi.

Meğer, bırakın deneyimi, terörle mücadelede, kişisel fedakarlıkların dışında hiçte parlak bir ders verilmemiş. Yine Org. Koşaner’den, silahını bırakıp kaçan, kendi askerini vuran komutanların hikayelerini şaşkınlık içinde dinliyorsunuz.

Nerede bizim kahramanlarımız ?

Nerede, sürekli TV’lere çıkıp, kitaplar yazıp çaka satan, sivillleri yerden yere vuran Güneydoğu Komutanlarımız ?

Demek ki, bize sadece bir imaj verilmiş .

İçi boş bir imaj.

İşte o zaman da, aldatıldığınızı anlıyorsunuz.

TSK’YI, POLİTİKAYA KARIŞMAK ZAYIFLATTI...

TSK’daki aksaklıkların temelinde, Komutanların gerçek işlerinden çok, ülke politikasıyla uğraşmaları, zamanlarının büyük bölümünü iç politikaya ayırmaları yatıyor.

Özellikle Genelkurmay Başkanlığı, 27 mayıs 1960 darbesinden itibaren, giderek artan bir şekilde iç politikada rol alır oldu.

Yakın tarihimize şöyle bir gözatın, hemen farkedeceksiniz.

27 Mayıs 1960 müdahelesi, ardından Talat Aydemir’in iki başarısız darbe denemesi ve 12 Eylül 1980 harekatı TSK’ nın tamı tamamına 25 yılını iç politikaya vermesiyle sonuçlandı. Ardından 28 Şubat geldi ve işler daha da karıştı . Demokrasiye “ince ayar” verme çabaları, 2004-2007 döneminde Ak Parti’nin iktidar olmasıyla birlikte, özellikle de Çankaya seçimi sürecinde askerin müdahelelerini de hesaba katarsanız, TSK’nın 40 yıldır politikadan çıkmadığı sonucuna varırsınız.

Eğer bir Ordu’nun yönetim kadroları iç politikaya böylesine bulaşır, Komutanlar zamanlarının büyük bölümünü askerlik dışı işlere harcarsa işte bugünkü duruma düşer.

İşte 40 yıldır bu tehlikeye dikkat çekiyorum.

40 yıldır, TSK’nın siyaset dışında kalması gerektiğini yazıyorum.

Bundan dolayı , “Ordu düşmanı” ilan edildim.

Mahkemelere verildim, cezalandırılmak istendim.

Sonunda ben haklı çıktım. 

Bu haber toplam 3092 defa okunmuştur
GERÇEKLER ACI EY HACI
yedidağınaslanı
Kapalılık kanun tanımama layüsel olma her kişi ve kurumu çürütür.
08 Eylül 2011 Perşembe 12:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
AHBAP -ÇAVUŞLAR !!!!!!!!!!
CONNECT
BİR ZAMANLARDA BİR KADIN ZAAT AHBAP ÇAVUŞLAR DİYEREK BAZI ÜLKELERDEN ÖRNEK VEREREK BİŞEYLER ANLATMAYA ÇALIŞMIŞTI BU MEMLEKETTE GENE HERNE HİKMETSE ŞİMDİ PKK YLA KOLKOLA OLANLAR TARAFINDAN VE İLGİNÇTİR CHP TARAFINDAN OLMADIK HAKARETLERE MARUZ KALMIŞTI VEEE BİR BÖYYÜÜÜK İŞADAMI ALEL ACELE GECE YARISI PİJAMALARIYLA TELEVİZYONLARA ÇIKIP BU KOROYA KATILMIŞTI BU MEMLEKETİN BAŞBAKANI NA O KADIN DİYEBİLMİŞ VE ADETA TEHDİTLER SAVURMUŞTU ''ERKEK'' KADINMIŞ ŞİMDİ HA İYİ ANLAŞILIYOR BAZI ŞEYLER
07 Eylül 2011 Çarşamba 14:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri