Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet Ali Şahin AK Parti'nin en önemli seçim vaatlerini açıkladı

07.03.2015 16:38
Mehmet Ali Şahin, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin en önemli seçim vaatlerinin başkanlık sistemi ve yeni anayasa olacağını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahinseçim beyannameleri açıklandığında ilk sıralarda yer alacak vaatlerinden birinin, başkanlık sistemiyle birlikte yeni anayasa olacağını söyledi.

Şahin, AA muhabirinin, yaklaşan genel seçime ilişkin sorularını yanıtladı. AK Parti olarak sık sık kamuoyunun nabzını tutmaya özen gösterdiklerini belirten Şahin, şu anda partilerine yüzde 48-52 bandında bir halk desteğinin söz konusu olduğunu ifade etti.

Bir önceki genel seçimde partisinin yüzde 50'ye yakın oy aldığını anımsatan Şahin, bu oranın da üzerinde bir destek alabileceklerini kaydederek, "AK Parti'nin, aziz milletimiz tarafından tekrar iktidara getirileceğini, 'yoluna devam et' diye oyları ile talimat vereceğini düşünüyorum" dedi.

Yeniden iktidara gelme konusunda bir tereddütlerinin olmadığını belirten Şahin, halka güvendiklerini vurguladı.

'CHP VE MHP DARBE HUKUKUNA SAHİP ÇIKTILAR'

Genel seçimdeki amaçlarının anayasayı değiştirecek sayıya ulaşmak olduğunu kaydeden Şahin, şunları söyledi:

"Darbe ürünü anayasayı değiştirmeyi, 2015 seçimlerine doğru giderken tüm siyasi partiler halka vadettiler. Uzlaşma Komisyonu kuruldu. Ama bazı siyasi partilerin bu konuda ne kadar samimiyetsiz olduğu ortaya çıktı. Darbecilerin anayasaya yansıtmış olduğu darbe ruhunu ve amacını aynen benimsediklerini masada ortaya koydular.

'Biz ilk üç maddeyi' ya da 'Şu maddeyi asla değiştirtmeyiz, noktasına, virgülüne dokundurtmayız' demek suretiyle CHP ve MHP darbe hukukuna sahip çıktılar. O nedenle değiştiremedik. Şimdi milletimiz eğer bize gerekli desteği verirse, inşallah bu 25. dönemde yeni bir anayasa ile milletimizin huzuruna çıkmayı planlıyoruz. Bu tamamen milletimizin takdiridir. Gerekli desteği alırsak bunu yapabiliriz.

Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Çünkü artık halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı görevdeyken, Türkiye aynı zamanda başkanlık sistemini de tartışmalıdır. Hatta bu anayasa değişikliği içinde mutlaka başkanlık sistemi de olmalıdır. Bizim seçim beyannamemiz açıklandığında, eğer tekrar iktidara gelirsek neler yapacağımızı halkımızla paylaşacağız. Belki ilk sıralarda yer alacak vaatlerimizden biri, yeni anayasa olacaktır, başkanlık sistemiyle birlikte.

'TÜRKİYE İÇİN UYGULANABİLİR BİR BAŞKANLIK SİSTEMİ'

Dünyada başkanlık, yarı başkanlık gibi sistemlerin uygulandığını, ancak bu sistemlerin bir takım arızalarının da zaman içinde ortaya çıkabildiğini kaydeden Şahin, "Bunları da göz önünde bulundurarak, oralardan da sonuçlar çıkararak, Türkiye için uygulanabilir bir başkanlık sistemini bizim anayasaya dercetmemiz gerektiği kanaatindeyim. Gerçi bizim Uzlaşma Komisyonu masasına getirdiğimiz başkanlık sistemi modeli teklifi vardı. Onu zannediyorum yeniden gözden geçirebiliriz. Geçirmemiz de gerekir. Artık Türkiye başkanlık sistemine geçtiğinde bir istikrar sorunu yaşamayacaktır. Kuvvetler ayrılığı sistemi çok daha çağdaş anlamda uygulanacaktır ve Türkiye'de işler daha çabuk görülecektir. Bu bakımdan Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesinde yarar olduğu kanaatindeyiz" diye konuştu.

Bu haber toplam 1966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri