Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet Ali Şahin'den çok sert Fazıl Say yorumu

16.04.2013 18:41
Mehmet Ali Şahin, "Fazıl Say, anne-babasına da yavşak demiş oldu."

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına, AK Parti'nin '2 numarası' olan genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den ilginç bir değerlendirme geldi.

 

"ANNE- BABASINA DA YAVŞAK DİYOR"

Uluslararası saygınlığı olan bir sanatçının ceza almasından üzüntü duyduğunu söyleyen Şahin, Fazıl Say'ın halkın dini değerleriyle alay eden ifadeler kullandığınısöyleyerek şöyle devam etti: "O talihsiz açıklamalarından dolayıkamuoyundan ve inananlardan özür dilemeliydi. Ne diyor; 'Nerede yavşak,hırsız varsa hepsi Allahçı'. Ben Allah'a inanan bir insanım. Milyonlarcainsan inanıyor. Bu kişinin annesi-babası var. Babası, inançlı bir insanolduğunu söylemişti. Kendi annesi ve babasına da 'yavşak' diyor. Biz senin ateistliğine bir şey demiyoruz, ama sen de inananlara saygı göster. Onları 'hırsız, yavşak' diye itham edemezsin."

"BİZ Mİ DEDİK HAPİS VERİN"

Fazıl Say'a verilen cezaya Avrupa Birliği'nden gelen tepkileri de değerlendiren Mehmet Ali Şahin, Belçika'da Süleyman-Uğur Aygün kardeşlerin cesedinin 2.5 yıl morgda bekletilmesini hatırlattı. Radikal'den Ömer Şahin'e konuşan Mehmet Ali Şahin, "Hakim karar vermediği için cesetler 2.5 yıl bekletildi. Bu süre içindeBelçika Başbakanı, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ile görüşüldü; konuparlamentoya taşındı. Söylenen şuydu: 'Bizde yargı bağımsızdır'. Bizde de yargı bağımsızdır. Yargı, doğrudur-yanlıştır, ama bir karar vermiştir. Biz mi yargıya böyle karar verin dedik" diye sordu.

SANATÇI OLARAK HATIRLANMAMALI

Adalet Bakanlığı görevi de yapmış olan Şahin, dini değerlere hakaret edenlere Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya gibi ülkelerin yasalarında da ceza öngörüldüğünü, Almanya'da dini değerlere hakarete 3 yıla kadar hapis cezası verildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ceza isabetli mi, değil mi şu anda bunu değerlendirecek noktada değiliz. Yargıtay safhasından sonra bir değerlendirme yapmak daha isabetli olur. Fazıl Say'ın piyanosu ve bestesiyle, sanatıyla gündeme gelmesi lazım. Milletin Allah'ına, peygamberine hakaret eden sanatçı olarak hatırlanmamalı." 

Bu haber toplam 1936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri