Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümete giydirdi hem de PKK sitesinden...

16.01.2012 14:42
Star Gazetesi Yazarı Mehmet Altan, terör örgütünün yayın organı ANF'ye demeç verdi. Üstüne bir de KCK operasyonlarını eleştirerek, Hükümet'e giydirdi.

Altan, Türkiye'de askeri vesayetin yanı sıra “siyasi vesayet olduğunu” ileri sürdü.

“Türkiye'de siyaset din, mezhep ve ırk üstünden kendisine yol açıyor” diyen Mehmet Altan, AK Parti'nin demokratikleşmeden ziyade muhafazakarlaşma eğiliminde olduğunu savunarak “Bu şekilde kendisine olan güven ortadan kalkar” yorumunda bulundu.

“Türkiye ve Değişim” adlı söyleşiye katılmak için Hamburg'a giden Star Yazarı, burada ANF'nin sorularını cevapladı.

“AKP'nin muhafazakarlaşma ve demokratikleşme arasındaki dengeyi, demokratikleşme lehine bozması lazım. Yoksa bir şekilde Türkiye'nin ihtiyacı olan kendisinin bu halka, Türk toplumuna vaat ettikleri dönüşümler gerçekleşmeyeceği gibi, kendisine olan güven de ortadan kalkar.”

Başbakanın Dersim için özür dilemesi olumlu bir adımdır, ama devletin arınması için bunun sistematik bir şekilde yapılması gerekir. Eski karanlık süreçlere Uludure katliamı gibi yenileri eklenmemeli.”SİYASİ VESAYET DE VAR

“Türkiye'deki vesayet sona erdi denilemez, çünkü mevzuat olduğu gibi duruyor. Yani konjonktürel, geçici bir mevzi farklılaşması Türkiye'de mevcut vesayetlerin sona geldiği anlamına gelmiyor. Türkiye'de sadece askeri vesayet yok, siyasi vesayet de var. Onun için ben bu meselelere güç dengeleri açısından değil, rejimin dönüşmesi açısından bakıyorum. Rejim dönüşmedi ve dönüşmekten de uzak.”

“Türkiye'de siyaset din, mezhep ve ırk üstünden kendisine yol açıyor. Biz aydınlar siyasetçilerin oyuncağı ve aleti değiliz. Bizim derdimiz ilkeler üstünden Türkiye'nin layık olduğu noktaya taşınması. Hiçbir siyasetçi aydınları kullanmaya kalkmasın.”

ERSANLI'NIN TUTUKLANMASI

Altan, Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu'nun KCK'dan tutuklanmalarıyla ilgili ise “Hukuki süreci ortaya çıkarmadan insanların tutuklanabileceği durumun ortadan kalkması lazım. O kalkmadığı vakit bu tür tutuklamalar devam edecektir” dedi.

TÜRKİYE İÇ SAVAŞA MI GİDİYOR?

Mehmet Altan “Alman Sol Partileri Türkiye'nin bir iç savaşa doğru gittiğini düşünüyor. Sizce de öyle mi?” şeklindeki soruya verdiği cevap da hayli dikkat çekti: “İnşallah böyle olmaz ve Türkiye son anda ihtiyacı olan demokratik refleksi gösterir, siyasetin kurbanı olmaz.”
 

Bu haber toplam 2086 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

babasının oğlu
salimane
Ecdat boşuna söylememiş;armut dibine düşer.aslına çeker,diye.'şetanın gör dediği yer'den bakanın terbiyesiyle yetişen anca bu kadar olur.liberalleri kazanacağız derken samimi gerçek dostları kaybedersek;'dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak'ın durumuna düşülür.ALLAH ŞAHİTDİR Kİ BİZLER AVRUPA BİRLİĞİNİ İSTEMİYORUZ.
16 Ocak 2012 Pazartesi 18:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri