Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet Emin Cankurtaran vefat etti

22 Şubat 2009 / 18:07
Fenerbahçe Kulübü’nün eski başkanlarından işadamı Emin Ca Merhumun cenazesinin 22 Şubat Pazar günü Teşvikiye Camii’nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği duyuruldu.nkurtaran hayatını kaybetti. İki yıl kulüp başkanlığı yapan Emi
İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü’nünden yapılan açıklamada, kulüpte 1974-76 yıllarında başkanlık yapan, Yüksek Divan Genel Kurul Üyesi Emin Cankurtaran’ın vefat ettiği bildirildi. Emin Cankurtaran, bir süre önce ateşinin yükselmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.
 
 
BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE MEHMET EMİN CANKURTARAN
Cankurtaran Holding’te uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapan Nail Olpak ile Hakyol Vakf=C 4 Genel Müdürü Hasan Pak, Cuma günü 79 yaşında vefat eden hayırsever işadamı Emin Cankurtaran’ı anlattı.

1 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul’da doğan Emin Cankurtaran, 1974-1976 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı yaptı. 1973’te Cankurtaran Holding’i kuran Emin Cankurtaran, daha çok işadamı kimliğiyle ve spor camiasına mensubiyetiyle tanınıyordu.

Cankurtaran Holding’de 17 yıl üst düzey görev yaptıktan sonra CEO’luk görevini 2004 yılında devreden Nail Olpak, “Emin bey, ameli hepimiz gibi eksik olsa da itikadı sağlam biriydi. Dürüstlüğü ve adaletiyle tanınırdı. Şirketlerinde çalışanların her zaman sevgi ve saygısını kazanmıştır” diye konuştu.

“HER ZAMAN MUHABBET BESLEDİ”
Emin Cankurtaran’ın babası Lokman Cankurtaran’la ilgili bir anısını anlatan Nail Olpak, “Babası Lokman Cankurtaran da ç ok değerli bir insandı. M. Zâhid Kotku (Rh.A.) Hocaefendi’nin talebelerindendi. Merhum Esad Coşan Hocaefendi’nin zamanında da bu talebeliği devam etti. Nezaket sahibiydi. Hiç unutmuyorum, M. Zâhid Kotku Hocaefendimizin kendisine hediye ettiği misk kokusunu her sohbetten sonra cami çıkışında Esad Coşan Hocamıza ikram ederdi. Lokman amca vefat edince Esad Coşan Hocaefendi cenaze namazına katıldı. Zincirlikuyu’da defnedilirken Lokman amcayı kabre kadar indirdi, defin bitinceye kadar ayrılmadı. İstanbul’un çok seçkin insanlarının bulunduğu definden sonra Emin Cankurtaran, Esad Coşan Hocaefendi’ye hürmeten elini de öpmüştü. Emin bey, Esad Coşan Hocamızı çok severdi ve gönülden bağlılığı vardı. Esad Hocamız kendisine taziye ziyareti yapmak istediğinde ‘Katiyyen olmaz. Biz Hocamıza gidelim’ demişti ancak Esad Coşan Hocamız yine de Emin beyi ziyaret etmişti. Esad Hocamızın vefatından sonra Nureddin Coşan Hocamıza da muhabbeti devam etti. Nureddin Hocamızı Emin beyle birlikte ziyaret de ettik” dedi.

“HAYIRDA ÜST SINIR OLMAZ”
Emin Cankurtaran’ın hayırsever bir işadamı olduğunun altınC4 çizen Nail Olpak, “Kendisi, sadece işadamlığı yönüyle veya Fenerbahçe başkanlığıyla anılmayı arzu etmezdi. Kamuoyunca fazla bilinmez ama hayırseverlikte öncüydü. Birçok hayrı vardır ama birini zikredebiliriz. 1999 depreminde hasar gören İskenderpaşa Camii’nin onarımının gerçekleştirileceğini duyunca yardımcı olmak istediğini söyledi. Ben de ‘Onarım epey maliyetli olacak, bir üst sınırımız var mı?’ diye sordum. Emin bey, ‘Hayırda üst sınır olmaz’ cevabını verdi. Gerçekten onarım için önemli miktarda hayır yaptı. Allah kabul etsin” diye konuştu.

“HAYRININ BİLİNMESİNİ İSTEMEZDİ”
Hakyol Vakfı
Genel Müdürü Hasan Pak ise Emin Cankurtaran’ın vakfın faaliyetlerine maddi ve manevi destek verdiğini belirterek, “Emin bey kadirşinas biriydi. Yaptığı yardımların bilinmesini istemezdi. Vakfımızın öğrenci faaliyetlerini desteklerdi. Yüzlerce öğrenciye burs verdi. Tophane’deki 6 katlı yurt binasının onarımını ve tefrişatını üstlendi. İskenderpaşa Camii’nin depremden sonraki r estorasyon maliyeti 1 Milyon TL’yi geçti. Bunun büyük kısmını Emin bey karşıladı. Değerli bin insandı. Vefatıyla derin üzüntü duyduk. Mekânı Cennet olsun” ifadesini kullandı.

Emin Cankurtaran’ın naaşı, 22 Şubat 2009 Pazar günü öğle namazını müteakiben Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

Cankurtaran Holding’in sahibi olan Emin Cankurtaran, bir süre önce ateşinin yükselmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabrı cemil dileriz.

AKRA FM
Bu haber toplam 14894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri