Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'den Fırat iddialarında geri adım

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, Gümrük Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Güler ile hısım olduğuna ilişkin iddiasını geri aldı.
Kart, yaptığı yazılı açıklamada, gümrük teşkilatında, Gümrük Teftiş Kurulu Başkanı Sezai Uçarmak'ın odağında olduğu usulsüzlük, kadrolaşma ve çıkar kavgalarını anlattığı basın toplantısında, ''Güler ile Fırat arasında hısımlık ilişkisinin bulunduğunu, Müsteşar Yardımcısı Güler'in 2002-2007 seçimlerinde AK Parti Sakarya Milletvekili aday adayı olduğunu söylediğini'' anımsattı.

Bu açıklamayı, kendisine ulaşan bilgi, belge ve ayrıca 17 Mayıs 2007 tarihinde basında yer alan haberlere dayalı olarak yaptığını ifade eden Kart, şunları kaydetti:

''Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat; basın toplantısından 6 gün kadar sonra şahsımı telefonla arayarak, toplantıdan yeni haberdar olduğunu, kendisine yönelik değerlendirme ve bilgilerin doğru olmadığını ifade ederek, bu konuda açıklama ve düzeltme yapmamı istemiştir...

Dengir Mir Mehmet Fırat'a yönelik açıklamamın, metnin tümü içinde maksadı aşan değerlendirmelere yol açma ihtimali ve ayrıca Müsteşar Yardımcısının 17-18. Dönem Muş Milletvekili Alaaddin Fırat ile hısımlık ilişkisinin bulunduğunun anlaşılması karşısında; sorumlu milletvekili anlayışı içinde, hiçbir komplekse kapılmadan 11 Şubat 2009 günlü basın toplantısı metninde 3 satırlık bir cümleyle ifade ettiğim açıklamamı geri alıyorum. Esasen, akrabalık ya da hısımlık ilişkisinin bu konularda başlı başına belirleyici bir unsur olamayacağı düşüncesiyle bu düzeltmeyi yapıyorum.

Dengir Mir Mehmet Fırat'ın şahsına yönelik olarak, bu olayla ilgili yanlış bir değerlendirmeye yol açmamak amacıyla bu düzeltmeyi özellikle yaptığımı beyan ediyorum."
Kaynak:
Bu haber toplam 1346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri