Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet Görmez: Kültürümüzde Kabe'yi tepeden izlemek yok

30.09.2014 11:13
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kâbe'nin etrafındaki gökdelenlere sitem ederek "Bizim kültürümüzde, Kâbe'yi tepeden izlemek yok" ifadesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kâbe’ye tepeden bakan gökdelenleri eleştirdi.

Görmez, "Eski Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ile ilk geldiğimizde 20’nci katta oda ayırdılar. Pencereyi bir açtım, dizlerim titremeye başladı. Aşağı inip, yer katından bir yer seçmeye çalıştım. Hac Bakanı’na anlattım, ‘Bizim kültürümüzde, Kâbetullah’ı tepeden izlemek yok’ dedim. ‘O zaman uçakla nasıl geçiyorsunuz’ diye yanıtladı. Bu da bir bakış açısından kaynaklanıyor" dedi.

Mekke’de gazetecilere konuşan Görmez, şunları söyledi:

"MÜSLÜMANLAR KABEYİ GÖRÜNCE BÜTÜN KARDEŞLERİNİ UNUTUYOR"

"Hac ibadeti iç içe geçmiş 6 büyük yolculuk. Müslümanlar, Kâbe’yi görünce bütün kardeşlerini unutuyor. Bilakis biz Kabe’ye kardeşlerimizle buluşmaya geldik ama herkes ‘nefis nefis’ diyor. Haccın asıl gayesi Allah’a yolculuk. Kâbe’de tavaf ederken başka duaları dinliyorum, acaba ne duası ediyorlar diye. Duanın kahir ekseriyeti bireysel, yani kendine dualar. Halbuki dualar, bütün varlık, insanlık, Müslümanlar için olmalı. Müslümanların bugün yaşadığı en büyük sorun dini algılamadan kaynaklanıyor. Dinin metinlerini öğrenmek yetmiyor. Yanlış anlaşılan bir din, insanın bütün potansiyellerini yok eder, doğru anlaşılan bir din, su ve hava kadar tabiidir.

"TARİH HER GEÇEN GÜN YOK OLUYOR"

Kutsal topraklarda tarih her geçen gün yok oluyor. Keşke bu topraklarda bir tarihsizleştirme sorunu yaşamasaydık. Keşke tarih korunabilseydi. O zaman çok daha iyi güzellikler olacaktı. Kâbe, Sefa-Merve, şeytan taşlama ve kurban bir simge. Hac ibadeti bir anlamlar ve semboller dünyasıdır. Bu sembollerin arkasındaki manayı kaybeden, haccın gayesini de kaybeder. Kâbe aslında dört duvardan oluşan yapı. Bakmayın üzerine simli, altınlı kumaşlar giydiriyoruz. Ama Hz. İbrahim onu sade taştan, dört duvar olarak yaptı. Süslü şeyleri sonradan giydirdik. Kâbe, Hz. İbrahim’in yaptığı bir bina. Ama Allah kalbi inşa etti." ifadelerinde bulundu.

Bu haber toplam 3868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri