Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rapor talebimiz olmadı

20.12.2010 16:31
Adli Tıp Kurumu'na sevki yapılamayan Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı, Haberal için bugün verilen rapor için kendilerinin bir talebinin olmadığını söyledi. Söz konusu raporda iki doktorun imzasının bulunduğu öğren

Taburcu olabileceğini gösteren sağlık raporunun mahkemeden gizlendiği ortaya çıkması üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdiği Haberal'ın sevki gerçekleşmedi. Bugün Adli Tıp Kurumu'na gitmesi gereken Haberal için 2 doktorun imzasını taşıyan yeni bir rapor hazırlandığı belirtildi.

Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı, "Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Haberal'ın Adli Tıp'a götürülmesi için jandarmaya müzekkere yazdı. Bu sabah hastaneye gelen jandarma görevlileri, Haberal'ın sağlık durumunu hastane yetkililerine sordu. Bunun üzerine Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Dr. Rıza Aydın tarafından 2 sayfalık rapor hazırlandı. Haberal'ın hastaneden çıkarılmasının 'potansiyel ölüm riski taşıdığı, hareket ettirilmesinin tıbben uygun olmadığı' belirtilen rapor, jandarma görevlilerine verildi. Bu rapor nedeniyle Adli Tıp'a gönderilmedi." dedi. Helvacı, kendilerinin rapor hazırlanması konusunda herhangi bir taleplerinin olmadığını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 Kasım tarihinde görülen duruşmada, Haberal'ın nihai sağlık durumuyla ilgili rapor aldırılması için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesi kararlaştırılmıştı. Mahkemenin bu kararı üzerine Haberal'ın avukatları 'Bilgi edinme kanunu' kapsamında hastane yetkililerinden sağlık durumuna ilişkin rapor istemişti. Bugünkü raporu hazırlayan Prof. Dr. Nazmi Gültekin'in de aralarında bulunduğu 5 kişilik heyetin avukatların isteği üzerine hazırladığı 23 Kasım 2010 tarihli raporda, Haberal'ın ölümcül risk taşıdığı ve Adli Tıp Kurumu'na sevkinin tıbben doğru olamayacağı belirtildi. Bu rapor üzerine avukatlar mahkemenin Adli Tıp'a sevk kararından vazgeçmesini talep etmişti.

 

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri