Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Mehmet Haberal Yasası'nın Perde Arkası

02.01.2012 09:55
CHP'nin Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'la ilgili gizli planı deşifre oldu. CHP, 'Haberal yasası' ile Haberal'ı Meclis'e getirip yemin ettirecek ve Silivri'ye geri dönmesi engellenecek.

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal; hasta annesini ziyaret bahanesiyle Ankara’ya getirildiğinde aniden rahatsızlanacak ve hastaneye yatırılacak... Daha sonra da, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu’nun Genel Kurul’a başkanlık ettiği gün beklenecek ve o gün Meclis’e götürülüp, yemin etmesi sağlanacak... Böylece Silivri’ye geri dönmesi engellenecek!

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’ı cezaevinden kurtarmak için yeni bir planın devreye sokulduğu iddia ediliyor. Kamuoyunda ‘Haberal Yasası’ olarak adlandırılan düzenlemenin, Haberal’ın bir daha cezaevine dönmemesi için kurgulandığı belirtiliyor. ‘Sivil Paşa’ lakaplı Ergenekon sanığını cezaevinden çıkarmak için her yolu deneyen, milli iradenin tecelli ettiği Meclis’i boykot eden CHP’nin, bu kez çok farklı bir yol izleyeceği ifade ediliyor.

ÖCALAN DA YARARLANACAK

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, geçirdiği ameliyat sonrası ziyarette bulunduğu Başbakan Erdoğan’a, cezaevinde tutulan Haberal’ın, hastanede bulunan annesiyle görüştürülmesi ricasında bulunmuştu.

Bunun üzerine Haberal’ın hasta annesini ziyaret edebilmesinin yolunu açacak olan yasa tasarısı AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti ve CHP’in uzlaşması nedeniyle, yapılması düşünülen değişikliğin hızlı bir şekilde Meclis’ten geçeceği tahmin ediliyor. Böylece tutuklular da izne çıkabilecek. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ı da etkileyecek bu düzenlemeyle ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

HABERAL CEZAEVİNDEN BÖYLE KAÇIRILACAK

Yapılması öngörülen yasa değişikliğinin, CHP’nin Haberal’ı cezaevinden kurtarma planının bir parçası olduğu öne sürülüyor. İddiaya göre plan şöyle işleyecek: Yasanın çıkmasının ardından izinli olarak Ankara’ya gelen Haberal, aniden rahatsızlandığı gerekçesiyle hastaneye kaldırılacak. Cezaevine dönmemesi ve bundan sonra hastanede kalması için her türlü planlamanın yapıldığı ETÖ sanığı Haberal’a hastaneden çıkamayacağı ve hareket ettirilmesi halinde hayati tehlike altında kalacağı yolunda rapor verilecek.

HABERAL’A MECLİS’TE YEMİN ETTİRİLECEK

Böylece tıpkı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde olduğu gibi Haberal, Silivri Cezaevi yerine otel konforuyla hastanede kalmaya başlayacak. Ardından CHP’nin de organize edeceği ve TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu’nun Genel Kurul’a başkanlık ettiği güne denk getirilerek, hızla Meclis’e getirilip yemin ettirilecek. Sonrasında ise Türkiye’nin muhalefeti kapsayan büyük bir siyasi krize sokulması gündeme gelecek. Güvenlik güçleri, geçmişte DEP milletvekilleri olayında olduğu gibi Meclis’ten vekil almaya zorlanacak.

SAVCILIK ÖNCEKİ HASTANE PLANINI DEŞİFRE ETMİŞTİ

Mehmet Haberal, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra rahatsızlandığı iddiasıyla İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’ne usulsüz bir şekilde sevk edilmiş ve burada da yine uzun bir süre yasalara aykırı olarak tutulmuştu. Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Haberal’ı usulsüz bir şekilde hastanede tutan doktorlar hakkında soruşturma açmıştı. Bu soruşturma sonucu yapılan usulsüzlükler ortaya çıkınca Haberal’ın gerçekte hayati tehlikesinin bulunmadığı halde adeta otel konforunda hastanede kaldığı anlaşılmıştı. Gerçeğin ortaya çıkması sonucu Silivri’ye konulan Haberal, sık sık istediği hastanelere sevk alabilmek için çeşitli girişimlerde bulunmuş, ancak Sağlık Bakanlığı’nın Silivri Devlet Hastanesi’ne her alanda yeterince uzman doktor görevlendirmesi nedeniyle bu çabalar başarısız kalmıştı. Haberal kendisine istediği yönde rapor vermeyen doktorlar hakkında suç duyurusunda bile bulunmuştu.

Yeni Akit
 

Bu haber toplam 1966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri