Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"KÜRTÇE EZAN"A Destek Verdi!

10.06.2011 02:48
BDP’nin Şanlıurfa'da ezanı Kürtçe okutmaya kalkışmasına, günlerdir başta Kürtler olmak üzere her kesimden tepki gösterilirken, Milliyet yazarından destek geldi

Türkiye'de bütün kesimlerden tepki toplayan, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen 'Kürtçe ezan' provokasyonuna, Milliyet sahip çıktı.

Milliyet Yazarı Mehmet Tezkan, Kürtçe ezana tepkileri 'yobazlık' olarak değerlendirdi. Tezkan'ın "Bütün Müslümanların ortak inancının sembolü ve simgesi" olan ezana karşılık selam verme adabı ve Süleyman Çelebi'nin Mevlit'ini örnek göstermesi ise  "Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı" atasözünü hatırlattı.

İşte Tezkan'ın Kürtçe ezana sahip çıkan yazısı:

Kürtçe ezan Türkçe ezan
Son numara bu..
Vay be buna da cesaret etti ha!
Ne yapmış..
Kürtçe ezan okumuş, öyle bir sunuyorlar ki din elden gitmiş, katledilmiş.. Demişler ki; CHP’nin Türkçe ezan okuttuğu gibi..
Gâvur bunlar gâvur!
Verilmek istenen hava bu..
Ezanın gayesi ne?
İnsanları namaza çağırmak değil mi? İster Türkçe çağır, ister Kürtçe çağır, ister Arapça çağır, istersen Almanca çağır..
Önemli olan çağrı değil mi?

Bu yobazlık neden..
*
Allah’tan bu ülkede çok aydın din adamları var.. Geçen hafta cuma hutbesinde genç aydın bir imamı dinledim..
Selam vermenin önemini anlattı.. Selam vermenin anlamını anlattı..
Dedi ki..
Selamünaleyküm demek şart değil. Peygamberimiz Arapça konuştuğu için böyle söylemiş..
Sen merhaba de..
İstersen bonjour de..
Aynı şeydir.. Önemli olan selamlaşmaktır.. Selamlaşmak kırgınlıkları, küskünlükleri giderir..
*
Haklı değil mi?
Süleyman Çelebi ‘Mevlit’te bakın nasıl hitap eder..
Merhaba ya Resulallah..
Merhaba ey Allah’ın yüzünün nuru..
*
Dikkat!.. Merhaba.."

Bugün TRT Haber'de "Önce İnsan" programına konuk olan Mehmet Tezkan'a "Kürtçe Ezan" soruldu. "Kürtçe Ezan"a destek çıkan Mehmet Tezkan, konunun abartıldığını, bazı insanların Kürt ezan özleminin olabileceğini söyledi.

İşte Mehmet Tezkan'dan "Kürtçe Ezan" çıkışı;

 

Bu haber toplam 3648 defa okunmuştur
Bid'at 'e İbadet nazarı ile bakmak !!!
Serhan Benliler
Tezkan 'ın dini bilgilerinin olgunlaşmış olmasını beklemek yanlış olur. Esas sorumluluk ve bu benzetmenin günahı Diyanet İşlerine aittir... Çelebi'nin mersiyesi Mevlüd, her mübarek gece veya ölüm yıldönümü anmalarında, sünnet merasimlerinde v.s sanki Kur'an dan bir sure gibi okunup vazgeçilmez argüman olarak kullanılagelirken; Diyanet İşleri buna sessiz kalıp da "bu bir bid'at dir, ibadet değildir" diye açık açık bilgilendirme yapmadığı sürece; uyduruk bir Anadolu/İslam anlayışında ibadet gibi yer bulmasından ve bunun getirdiği Tezkan benzetmelerinden hasıl olan günahlardan en büyük payı almaktan kurtulabileceğini sanmaları "fantastik" olmaktan ileriye gitmeyecektir !!! Galiba Diyanet İşleri gerçek İslam 'a fayda getirmiyor,, diye düşünmeye başladım...
10 Haziran 2011 Cuma 09:57
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri