Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmetçik attığını vuracak

12.05.2015 14:11
Mehmetçik artık giyilebilir bilgisayar, akıllı gözlük ve saat kullanacak. Askerler bu yıldan itibaren daha da teknolojik bir hale gelecek. İlk etapta Özel Kuvvetler’de kullanılacak sistem, yakın gelecekte piyade birliklerinden başlayarak arazide görev yap

ASKERLER BİRBİRİNİ KAYBETMEYECEK

CENKER’de bulunan hassas konum bilgilendirme sistemi sayesinde tüm tim birbirini kaybetmeden takip edebiliyor. Diz ve dirsek koruma kullanan geleceğin Türk askerinin silahı ise NATO’nun 42 ağırlaştırılmış testini dünyada geçen tek silah olan MKE’nin ürettiği yeni nesil piyade tüfeği MPT-76 olacak. Ağırlığı 2 kg olan ve Türk mühendislerinin geliştirdiği yazılımla çalışan CENKER’in fiyatı maksimum 5 bin dolara geliyor.

KURTARMA KIYAFETİ

AYKOR Marinex’in Kanadalı Nuytco ile birlikte geliştirdiği sualtı derin dalış kurtarma kıyafeti ‘Exosuit’ dikkat çeken yeni teknolojiler arasında yer alıyor. 1200 feet (360 mt) kadar inen Exosuit’i bir dalgıç kullanıyor. 35 bar basmasına rağmen tüm eklemlerin hareket edebildiği Exosuit’in ellerindeki manipulatörler sayesinde kritik kurtarma faaliyeti (tutma, kesme, kaldırma) rahatlıkla yapılabiliyor.

2 MİLYON DOLAR

Exosuit’in önceki modelleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ABD, Fransa, İtalya ve Rusya dahil bir çok ordu tarafından kullanıyor. Ayaklarındaki pedallar ve kollarındaki itici motorlarla kumanda edilen Exosuit’in fiyatı 1.5-2 milyon dolar arasında.

 

KESKİN NİŞANCI DÜRBÜNÜ

Türk firması 3E EOS, Türkiye’nin dışarıdan aldığı keskin nişancı dürbünü ve termal dürbünü yerli olarak üretti. 100 metrede 2 cm. dağılımla atış yapabilen keskin nişancı dürbünü 1800 dolar, video kaydı yapan, fotoğraf çeken termal dürbün ise 8 ile 15 bin dolar arasında satılıyor. Termal dürbünün Iphone ile kumanda edilen modeli de yolda. Jandarma, Hava Kuvvetleri ve Azerbaycan Ordusu tarafından kullanılan sistem MKE’nin üretiği silahlar ve Aselsan’ın sistemleriyle birçok dünya ülkesine satılıyor.

 

KÜRESEL GÖZLEM UÇAĞI

Altoy Savunma ve Havacılık ise partneri AeroVironment ürettiği HALE sınıfı İHA olan Küresel Gözlem Uçağı’nı (KGU) Türkiye’de üretip yirmiden fazla ülkeye ihraç edecek. 53.3 mt. kanat açıklığıyla Boeing-737’den bile büyük olan KGU, 65 bin feet’e kadar çıkıyor. Uçak, atmosferin 2. katı olan stratosferde yani bir anlamda uzayda uçabiliyor. KGU, keşif, dinleme, istihbarat, sınır güvenliği, muhabere irtibatı ve doğal afetlerde kesintisiz iletişim için kullanılıyor. Sıvı hidrojenden elektrik üreten sistemi ve 4 elektrik motoruyla çalışan KGU, bu sayede 7 gün havada kalabiliyor.

Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler’in ürettiği 5 bin 600 kg yük taşıyabilen, 6 eksenli stewart platformu sayesinde tank ve büyük araçların yolculuk, atış ve arazi simülasyonları yapılabiliyor. Platform helikopter pilotu eğitimlerinde de kullanılabiliyor. SSM, ASELSAN ve HAVELSAN için üretilen dünyada bu alandaki en gelişmiş platform olan sistemin fiyatı yaklaşık 400 bin euro. Şimdiden bir çok ülkenin almak istediği platformu isteyenlerden biri ise tarihteki ilk uçağı üreten Wright Kardeşler’in kurduğu Curtis-Wright Defence şirketi. Testleri tamamlanan platform için Altınay ve Curtis-Wright arasındaki görüşmeler devam ediyor.

 

KALKANLAR POLİKARBON DESTEKLİ OLACAK

Gürsan tarafından üretilen polikarbon destekli akrilik kurşun geçirmez panel (Palshield), kurşun geçirmez camların yerini alacak. Muadili BR3 camın metrekaresi 65 kg iken, polikarbon panel ise sadece 23 kg ağırlığa sahip. Gürsan hafif malzemeye sahip polikarbon panelden jandarma ve polis kalkanları üretmeyi düşünüyor. EGM ve TSK’nın çeşitli birimleri Palshield’i inceliyor.

 

 

Bu haber 853 kez okundu.

Bu haber toplam 3164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri