Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmetçik Suriye sınırında eli tetikte!

14.03.2014 01:02
Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprağı Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bölge ablukaya alındı.
Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bölge El Kaide'ye bağlı birlikler tarafından kuşatıldı. Türkiye, türbede görevli askere "vur emri" verirken sınırdaki askerlerde teyakkuza geçti.
 
Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıktaki Karakozak köyü yakınlarındaki türbe çevresinde yaşanan bu gelişme üzerine Suriye sınırında konuşlu kara ve hava askeri birlikleri teyakkuz duruma geçirildi. Türbede görev yapan yaklaşık 25 askere, türbeye bir saldırı olması halinde “vur emri” verildi.
 
IŞİD’İN ELİNE GEÇTİ
 
Edinilen bilgiye göre türbe ve çevresi uzun süredir Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde bulunuyordu. Ancak önceki günden bu yana IŞİD ve ÖSO güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu ÖSO güçleri bölgeden geri çekildi. Türbenin çevresi, daha önce Türkiye’ye karşı açıklamalar yapan IŞİD güçlerinin eline geçti. Bu gelişme türbede görev yapan ve sürekli teyyakkuz durumda bulunan askerler tarafından Genelkurmay Karargahı’na iletildi. 
 
SINIRDA TEYAKKUZ
 
Genelkurmay, IŞİD güçlerinden türbeye bir saldırı olması halinde her türlü senaryoyu masaya yatırdı. Bir saldırı olması halinde sınırdaki kara ve hava güçlerine türbenin korunması için IŞİD’e yönelik operasyon yapılması, türbedeki askerlere de vur emri verildi. Genelkurmay’dan gelen bu emir üzerine sınırdaki kara ve hava güçleri teyakkuz durumuna geçirildi. 
 
1921’DEN BERİ
 
Bölge, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Fransız hakimiyetine geçmesine rağmen 1921 yılında Fransa ile yapılan Ankara anlaşmasına göre Süleyman Şah Türbesi, Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmiş ve Türk askeri tarafından korunması kararlaştırılmıştı.
 
Kaynak:
Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri