Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mekke'nin Fethi ülkenin dört bir yanında

31.12.2010 23:06
Anadolu Gençlik Derneği'nce Mekke'nin Fethinin 1380. yıl kutlamaları Türkiye'nin birçok bölgesinde düzenlenen törenlerde Kur'an-ı Kerim okundu, Mekke konulu sinevizyon gösterileri yapıldı.

ESKİŞEHİR'DE MEKKE'NİN FETHİNİN 1380. YIL DÖNÜMÜ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Eskişehir Şubesi, Mekke'nin fethinin 1380. yıl dönümü kutlamaları kapsamında etkinlik düzenledi.

Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen programda, Kur'an-ı Kerim okundu. Müzik dinletisinin ardından Kamer Spor Kulübü, tekvando gösterisi sundu, ''Mekke'' konulu sinevizyon gösterimi yapıldı.

AGD Eskişehir Şube Başkanı Emin Irmak, amaçlarının gece gündüz demeden Türkiye ve Türk gençliğini için hayırlı hizmetler üretmek olduğunu söyledi. Irmak, ''Anadolu gençliğinin projesi insan, muhatap kitlesi gençlik, sevdası Türkiye'dir. Başka Türkiye olmadığının ve bu ülkeyi sokakta bulmadığımız bilinciyle gece gündüz demeden ülkemiz ve gençliğimiz için en hayırlı hizmetleri yapmaktır'' diye konuştu.

ADANA

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Adana Şubesi, Mekke'nin fethinin 1380. yıl dönümü kutlamaları kapsamında etkinlik düzenledi.

Menderes Spor Salonu'nda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Etkinlikte 8 yaşındaki Hafız Ömer Faruk Köse ile hafız adayı 8 yaşındaki Ahmet Kocabey, Kur'an-ı Kerim okudu. Küçük hafızların okuduğu Kur'an-ı Kerim, salonu dolduran binlerce kişi tarafından ilgiyle dinlendi.

Etkinlikte, ''Mekke'' konulu sinevizyon gösterimi yapıldı.

AGD Adana Şube Başkanı Abdulaziz Kıranşal, programa katılanlara teşekkür etti.

Şiirlerin okunup ilahilerin söylendiği programa çok sayıda kişi katıldı. Etkinlik dolayısıyla kapalı spor salonu tamamen dolarken, çoğu kişi programı dışarıda sinevizyondan izledi.

DENİZLİ

AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mithat Ekici, ''Kalplerin fethedilmesi, Kabe'nin fethi kadar önemlidir'' dedi.

Ekici, Mekke'nin fethinin 1380. yıl dönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, tarihte bir damla kan bile dökülmeden nasıl fetihler yapılabileceğini görmek isteyenlerin, Hazreti Muhammed'in (s.a.v) Mekke'yi fethine bakmalarını istedi.

İslamiyetin yayılmasında bir dönüm noktası niteliğinde olan Mekke'nin fethedilmesinin her açıdan örnek alınacak bir olay olduğunu vurgulayan Ekici, ''Kendisi ile yapılan anlaşmanın Mekkelilerce bozulması nedeniyle Mekke'yi fethetmeye hazırlanan Hazreti Muhammed (s.a.v) ve ordusu, fetih esnasında bir damla kan bile dökmemiş, fetih gerçekleşince belde halkına güvence vererek her bir ferdinin can ve malını emniyet altına almıştır. Buradan anlamaktayız ki asıl fetih, yüreklerin fethidir. Yoksa tarihte birçok zalim hükümdarın topraklarını genişletmek uğruna yapmış oldukları kıyımlar fetih değil zulümdür. Bir tarihe bakalım, Firavunların insanları çaprazlama kesmeleri, Kazıklı Voyvoda'nın 80 bin kişiyi kazıklara geçirmesi ve tarihteki birçok diğer katliamlar.''

Mekke'nin fethi, yüce Allah'ın ''evim'' dediği Kabe'nin bu şehirde bulunması nedeniyle de ayrı bir önem arz ettiğine işaret eden Ekici, şunları kaydetti:

''Bu fetihle birlikte Müslümanlar dünyada en önemli mekan olan Kabe'yi fethettiler. Vücudumuzda da en önemli organ kalptir. Kalplerin fethedilmesi, Kabe'nin fethi kadar önemlidir. Bu da ancak adalet ve hakkaniyeti gözeterek olur. Biz, Peygamber Efendimizin yapmış olduğu fethi kendimize örnek alıyor, bu metodu benimsiyoruz. Bu nedenle insan haklarının yayılıp korunması alanında, kişilerin demokratik haklarını sonuna kadar verme ve savunma anlamında ve bireye saygı duyulması ve bu saygının artırılması alanında gerekli çalışmaları sürdürmekle beraber, hizmetlerimizin herkese eşit bir şekilde ulaşması için var gücümüzle çalışıyor, özen gösteriyoruz.''

SİVAS- ŞARKIŞLA

Anadolu Gençlik Dergisi Şarkışla şube başkanlığı tarafından Mekke'nin Fethi'nin 1380. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen 'Mekke'nin Fethi ve Gençlik Gecesi' adlı program, yapıldı.

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde Şehitler parkı düğün salonunda Anadolu Gençlik Dergisi Şarkışla şube başkanlığı tarafından Mekke'nin Fethi'nin 1380. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen 'Mekke'nin Fethi ve Gençlik Gecesi' adlı program, yapıldı. Program Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Konuşmacı olarak programa katılan emekli müftü Ahmet Akgül katıldı. Akgül, 'Katılımcılara Mekke'nin Fethi'ne ilişkin bilgiler verdi. İslam Dininin eğitime büyük önem verdiğini vurgulayarak, 'Peygamberimize ilk vahiyde ilk emir 'oku' dur. Müslümanlar mutlaka okumalıdır' dedi. AGD Şarkışla temsilcileri vatandaşları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlemeye büyük önem verdiklerini, konferansın bu yıl düzenledikleri etkinliklerden biri olduğunu, konferansa gösterilen yoğun ilginin kendilerini mutlu ettiğini bildirdi.

HATAY İSKENDERUN

Anadolu Gençlik Derneği İskenderun Şubesi fetih gecesi düzenlendi. Fetih gecesine katılan Gazeteci Yazar Ebubekir Sifil, İslam toplumlarının fetih ruhunu kaybetmesi ile işgallerin ve Müslüman ülkelerin zulme uğradığını söyledi.

Anadolu Gençlik Derneği İskenderun Şubesi'nce düzenlenen fetih gecesine konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Ebubekir Sifil, Mekke'nin fethi ve fetih ruhunu anlattı. Kur'an-ı Kerim'in okunması ile başlayan gecede salona sığmayan vatandaşlar konferansı ayakta dinlemek zorunda kaldı.

Anadolu Gençlik Derneği İskenderun Şube Başkanı Serkan Bulut, İskenderun'a yakışır bir salon yapılması için el birliği ile çalışma başlattıklarını söyledi. Bulut'un yapılacak salona Mavi Marmara gemisinde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Cengiz Akyüz'ün adını vereceklerini söylemesi ile salonda alkışlar yükseldi.

Programda Mekke'nin fethi ile ilgili sinevizyon gösterimi izleyenlere duygu ve hüzün dolu anlar yaşattı. Konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Ebubekir Sifil, "Biz fetih şuurunu terk ettiğimiz için Çeçenistan'da gençler can veriyor. Biz fetih ruhunu kaybettiğimiz için Irak'ta 1 milyon insan öldürülüyor, 5 -6 milyon yaralı var, her ailede şehit var dul var, yetim var. Biz fetih ruhunu, gaza ruhunu terk ettiğimiz için Afganistan bombalanıyor, Doğu Türkistan, Gazze zulüm altında. Yeryüzü İslam coğrafyasının geri kalan kısmında da zihniyet işgalleri var." şeklinde konuştu. Fetih kelimesinin, başkalarının toprağını gasp etmek anlamına gelmediğini sözlerine vekleyen gazeteci yazar Sifil, "Yeryüzü Allah'ın mülküdür. Fetih de Allah'ın mülkünde Allah'ın iradesine hakim kılma iradesidir. Bu nedenle Müslüman toplumların kenetlenmesi, bölünmemesi, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekir." diye sözlerini sürdürdü.

KONYA'DA FETİH GECESİ

Konya'da, Anadolu Gençlik Derneği tarafından Mekke'nin Fethi ve Gençlik Gecesi düzenlendi. Gecede salona getirilen temsili Kabe maketi dikkat çekti.

Mevlana Kültür Merkezi'nde Mekke'nin fethinin 1380. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen gece, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşmalarının ardından dünya birincisi Türk ve yabancı hafızlar tarafından Kur'an-ı Kerim'den sureler okundu. Bazı vatandaşlar, Kur'an okunurken adeta kendinden geçti. Gecede ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından küçük bir konser verildi. Spor gösterileri ve ezan okunmasının ardından şölen Grup Genç'in konseriyle devam etti.

Yaklaşık 3 bin kişilik olan Sema Salonu'nda vatandaşlar programı merdivenlere oturarak ya da ayakta izlemek zorunda kalırken, salona getirilen temsili Kabe maketi ise dikkat çekti.

Ajanslar 

Bu haber toplam 3596 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri