Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memura üç ayrı zam

28.12.2011 10:10
Memur maaşlarına Ocak'ta yüzde 3 zam yapılacak. Ayrıca memura enflasyon farkı verilecek. Bir artış da sözleşmeyle gelecek.

2.5 milyon memur dört gözle 2012 yılında alacağı zammı bekliyor.

Anayasa'da yapılan memurların mali ve sosyal haklarının toplu sözleşme ile belirlenmesine ilişkin düzenlemeden sonra gözler, buna yönelik kanun tasarısına çevrildi. Halen Başbakanlık'ta tasarı üzerinde çalışmalar sürerken memurlara yapılacak zammın ayrıntılarına ulaşıldı. Memurlar yeni yılda 3 ayrı zam alacak.

15 Ocak'ta 6 aylık zam ve enflasyon farkı artışı yapılacak.

Esas zam ise toplu sözleşmenin ardından gelecek.

ARA FORMÜL

Memurların ve sendikaların beklediği toplu sözleşme yasası, büyük ihtimalle Ocak ayı içerisinde TBMM'de yasalaşacak. Toplu sözleşme yasasının yetişmemesi sebebiyle, memura verilecek 2012 yılı zammı için ara formül bulundu.

TBMM'de yasalaşan 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na, ücret tavanını belirlemeye Bakanlar Kurulu'nun yetkili olduğuna dair düzenleme konuldu. Hükümet; bu yetki ile memura 15 Ocak'tan geçerli olmak üzere geçici zam verecek.

Maliye Bakanlığı'ndan edilen bilgilere göre; Bakanlar Kurulu'nun yılın ilk 6 ayı için memura enflasyon farkı ile yüzde 3 oranında geçici zam vermesi bekleniyor. Kasım enflasyonuna göre, enflasyon farkı yüzde 2.8 olarak gerçekleşti. Fark tutarı, Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla netleşecek. Aralık enflasyonu sıfır bile olsa, memura enflasyon farkı verilecek.

ASIL RAKAM TOPLU SÖZLEŞMEDE

Hükümetin verdiği geçici zam miktarı ile toplu sözleşmeyle belirlenecek zam miktarı arasında fark olması halinde, bu zam da 1 Ocak'tan geçerli olmak kaydıyla memur maaşlarına aynen yansıtılacak. Yani mahsuplaşma yapılacak.

Bu sebeple 2012 yılı toplu sözleşme sürecinin hükümet ile sendikalar arasında çetin pazarlıklara sahne olması bekleniyor.

 

Bu haber toplam 2090 defa okunmuştur
zamm
ncati
BAŞBAKAN VE O MALIYE BAKANI O 2.8 BİLMEM ENFLASYON FATKI O ZAMLALRI GÖTÜR MÜSAIT BİR ......... SOK SEN VEKİLLERE bir gecede % 1oo zam ver memura gelince canın çıksın ola sana ve senin bu partine oy verenler ve memur olanlar utansın ben ne diyem
01 Ocak 2012 Pazar 14:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ŞAKŞAKÇLILIK
AGA
SİZDE MEMURLAR HER GÜN ZAM ALIYORMIUŞ GİBİ HERGÜN HABERİNİ YAPIP DURMAYIN. YALAKALIĞA GEREK YOK
28 Aralık 2011 Çarşamba 10:37
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
VERECEĞİNİZ PARAYI
aga
MEMURLARA YAPACAĞINIZ ARTIŞI ALIN BAŞINIZA ÇALIN HATTA ZAM YAPMAYIN YAPACAĞINIZ ZAMLARI GARİP GUREBA DOSTU BAŞBAKANA, GARİBAN TAYFASINA İHTİYAÇ SAHİBİ MİLLETVEKİLLERİNE VERİNDE RAHAT ETSİNLER BU YORUM BAŞBAKANA İTHAF OLUNUR.
28 Aralık 2011 Çarşamba 10:35
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri