Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEMUR-SEN, YARGI-SEN’İN Kapatılma Talebini Eleştirdi

16.03.2011 16:35
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Yargı-Sen’in kapatılması istemiyle dava açılmasını eleştirdi; 12 Eylül referandumuyla zirveye ulaşan özgürleşme, sivilleşme ve demokratikleşme iradesi açısından uygun bulmadıklarını söyledi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Yargı-Sen’in kapatılması istemiyle dava açılmasını eleştirdi; 12 Eylül referandumuyla zirveye ulaşan özgürleşme, sivilleşme ve demokratikleşme iradesi açısından uygun bulmadıklarını söyledi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Gündoğdu, Ankara Valiliği’nin Yargıçlar ve Savcılar Sendikası’nın kapatılması talebiyle Ankara Nöbetçi İş Mahkemesi’nde dava açtığını hatırlatarak, “Demokrasi kültürünün en önemli gereklerinden biri, sivil toplum alanındaki özgürleşmeyi ve örgütlenmeyi sağlamaktır. Bu kapsamda, geçmiş dönemde özgürlüklere karşı çıkışı ve  sendikal örgütlenmeye ilişkin yasakların  Anayasa’dan temizlenmesini öngören anayasa değişikliğine hayır demesiyle ön plana çıkan kişi ve arkadaşlarınca kurulmuş olsa dahi Yargı-Sen’in kapatılma sürecini onaylamıyoruz ve doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin uluslar arası platformda imzaladığı ve onayladığı belgelerin herkesde sendika kurma ve sendikalara üye olma hakkı verdiğine dikkat çeken Gündoğdu, Anayasanın 90. maddesinin ise bu kayıtların ülke içindeki uygulamalarda da esas alınmasını amir hüküm olarak düzenlediğine dikkat çekti. Anayasa’nın 51. maddesine dayanarak Yargı-Sen’e kapatma talebinde bulunulmasının uluslar arası belgelere atıyan imzalarla çelişmektiğini de ifade eden Gündoğdu, “Bir çok kişinin, ‘Avrupa ülkelerinin çoğunda hakim ve savcıların sendika kurma hakkı yok’ diyerek Ankara Valiliği işlemini makul göstermeye çalışacağını biliyoruz. Ancak unutulmaması gereken husus, Türkiye’nin demokratikleşme ve sendikal örgütlenme açısından Avrupa Birliği’nin gölgesi olmak durumunda olmamasıdır. Hatta, özgürlükçü yorumlarla AB başta olmak üzere bütün dünyaya ışık tutacak kural ve uygulamaları kendi iç dinamikleriyle hayata geçirmelidir. Yargı-Sen’in örgütlenmesine izin ve hatta destek vermek bu anlamda büyük bir fırsattır” dedi.

Ahmet Gündoğdu, açıklamasının sonunda, Yargı-Sen’in kapatılması sürecini kaygı verici bulduklarını belirtirken, sendikal örgütlenme noktasında Yargı-Sen ve mensuplarının iradelerini desteklediklerini kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri