Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MEMUR-SEN'DEN YÖK ESKİ BAŞKANI PROF. ÖZCAN'A TEŞEKKÜR

21.01.2012 17:42
Memur-Sen, YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ı konfederasyon genel merkezinde misafir ederek, çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, Yusuf Ziya Özcan'ın unutulmayacak hizmetlere imza attığını belirterek, teşekkürü bi

Memur-Sen Genel Merkezi'ndeki programda konuşan YÖK eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan ise, en büyük hizmetlerinin üniversitelerdeki kontenjanları artırmak olduğunu söyledi. Mevlana ve Farabi projeleriyle yurt içi ve yurt dışı öğrenci ve akademisyen alış verişinin önünü açtıklarını kaydeden Özcan, "Bu çalışmaların sonucu, bir kaç yıl sonra yüksek öğretimde kalite ve standartın yükselmesi olarak karşımıza çıkacaktır. Kontenjan artışı ve üniversite sayısındaki artışla beraber rekabet ortamı ortaya çıkacak ve üniversiteler öğrenci arar konuma gelecektir" şeklinde konuştu.

 

Başörtüsü yasağının kaldırılması ve katsayı engelinin kaldırılmasıyla ilgili olarak da konuşan Özcan, özgürlüklerin kısıtlayıcı, insan hak ve özgürlükleriyle bağdaşmayan bu çağdışı uygulamalara Türkiye'nin bunca yıl katlanmış olmasının da anlaşılır bir durum olmadığını kaydetti. Birisinin geleceğini ilgilendiren kararın bir başkası tarafından alınmasının ilkelliğine dikkat çeken Prof. Özcan, "Lisedeki okul ve bölümüne bakarak bir öğrencinin geleceğine ipotek koymak anlamsızdır. Belki kazandığı bölümü okurken, kursa gidecek, kendini geliştirecek ve bir başka bölüme kaydolacaktır. Bütün bunların önünün kesilmesi doğru bir yaklaşım değildir." ifadelerini kullandı.

 

Üniversiteye girişle ilgili iki aşamalı sınav sistemi getirdiklerini de belirten Özcan, her öğrencinin okuduğu bölümle ilgili sorulara cevap vererek tabi tutulacağı bir sistemin ise gerçekleştiremediği projesi olarak kaldığını belirtti. Arapça yazıve konuşmanın hiç olmadığı bir noktadan bütün ülkelerle diyalog kapısını açan bir açılım gerçekleştirdiklerini de belirten Yusuf Ziya Özcan, "Batıüniversiteleri ihracatlarının dörtte birini eğitimden kazanmıştır. Bizim de bu seviyeye ulaşmamız gerekir. Bu noktadan hareketle bütün dillere ve ülkelere kapısı açık bir sistemde çalışmalıyız" dedi.

 

Katsayı uygulamasının tekrar yargıya taşındığı yönündeki soruyu cevaplandıran Özcan, bu karardan dönüş olacağını zannetmediğini, artık Türkiye'nin özgürlükler bakımından epey bir yol aldığını belirtti. 30 yaş üstüne üniversiteye sınavsız girişle ilgili soruyu da cevaplandıran Özcan, "Benim bunu gerçekleştirmeye zamanım yetmedi. Uygulama, ek kontenjan ve vakıf üniversiteleri yoluyla hayata geçirilebilir. YÖK'te halen bu düşünceyi savunanların varlığını da belirtmek isterim" şeklinde konuştu.

 

Memur-Sen Genel BaşkanıAhmet Gündoğdu ise konuşmasında Yusuf Ziya Özcan'ın unutulmayacak hizmetlere imza attığını belirterek, "Değerler sendikacılığı yaparken, bazen kendimize soruyoruz; "Acaba değerlerimize vefasızlık yapıyor muyuz?' diye. Necip Fazıl'ları, Akif İnan'ları, Mehmet Akif Ersoy'ları hep aramızdan ayrıldıktan sonra anlamaya çalıştık. Değerlerini o zaman fark ettik. Hayattayken de bu kişilere değer verdiğimizi, hizmetlerini takdirle karşıladığımızı söylememiz gerekirdi. Bu noktadan hareketle eskimez YÖK Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Özcan'ı misafir ederek bu teşekkürümüzü bildirmek istedik" dedi.

 

Milletin üniversitesini oluşturmak için gece gündüz çalışan ve orkestra şefliği yapan Özcan'ın milletin gönlünde taht kurduğunu belirten Gündoğdu, bir çok riski göze alarak yapılan bu hizmetlerin unutulmayacağını kaydetti.

 

Memur-Sen Genel BaşkanıAhmet Gündoğdu, hizmetlerinden dolayı, Özcan'a ebru bir tablo hediye etti. Yusuf Ziya Özcan, Memur-Sen ailesinden kendisine verilen ilk hediyenin bu olmadığını belirterek, görev yaptığı süre içinde güçlü bir camianın desteğini her zaman arkasında hissetmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Kaynak:
Bu haber toplam 2634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri