Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memur 4 aylık farkını da alacak

07.03.2012 12:06
Toplu sözleşme yasasındaki 4 aylık gecikmenin memurlara gelir kaybı yaşattığını söyleyen sendikalar, bu kaybı pazarlık masasında isteyecek.

Memurların dört gözle beklediği toplu sözleşme yasa tasarısı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nun alt komisyonunda beklerken, yasanın çıkışındaki gecikmenin, memurlar için gelir kaybına yol açtığı bildirildi.

Yasanın bu ay sonunda Meclis'ten geçerek Nisan'da sözleşme görüşmelerinin başlaması, anlaşma sağlanırsa, memurların zamlı maaşlarına 15 Mayıs'ta kavuşması bekleniyor. Yasanın gecikmesi nedeniyle 5.5 aylık bir rötarla maaş zamlarını alabilecek olan memurlar, bu süre zarfında ekonomik sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor.

MAAŞA EKLENİR
Yasanın çıkmaması yüzünden yılbaşından bu yana ihtiyaçlarını ertelemek zorunda kaldıklarını anlatan memurlar, borçlarını ödeyemediklerini, faturalarının faize girdiğini ifade ediyor. Piyasada geçerli kamu alacaklarına uygulanan yasal faizin kendilerine de uygulanmasını, bu süre içinde kaybettikleri miktarın vade farkı olarak verilmesini isteyen memurlar umudunu, pazarlık masasına bağladı. Memur sendikaları, gecikmeden dolayı uğradıkları gelir kaybını zammın görüşüldüğü pazarlık masasına getirecek. Anlaşma sağlanırsa, faiz kaybı maaşlara ilave edilecek.

Bu haber toplam 1842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri