Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte zam pazarlığında son durum

17.05.2012 12:25
2012 ve 2013 için yapılacak memur toplu sözleşmede zam pazarlığı devam ediyor. Hükümetin teklifi memur sendikaları tarafında yok hükmünde. Pazarlıklar devam ediyor. Yeni zam oranı gelecek mi?

İlk kez yapılacak toplu sözleşme önce memura 2012 için yüzde 3+3, 2012 için de yüzde 2+3 zam teklif eden ve memur sendikalarının büyük tepkisini toplayan hükümette memurla zam pazarlığını yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplu sözleşme görüşmelerinde Erdoğan'ın 4+4 teklifine sıcak baktığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Bakan Çelik, Kılıçdaroğlu'nun "memurlar kandırıldı" ifadesine de karşı çıktı.

Dün akşam saatlerinde görüşmelerin ardından kameralar karşısına çıkan Çelik, toplu sözleşme süreci ilk kez gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu sürecin çeşitli evreleri var. Kamu çalışanları tekliflerini sundu. Mayıs'ın 14'ün bizde teklifimiz sunduk. Teklifimiz afaki bir teklif değil. 2012 bütçesi Meclis'te kabul edildi. Türkiye artık uzun vadeli planlar yapıyor." ifadelerini kullandı.

Teklife ilişkin sendikalardan gelen eleştirileri saygıyla karşıladığını dile getiren Çelik, "Açıklamalarını müzakere ettikten sonra yapmaları daha şık olurdu. Eleştirebilirler tabiki. Ancak bir düşünselerdi üzerinde. Hiçbir şey müzakere edilmez değil." diye konuştu. Çözümden yana bir tavır takındıklarını vurgulayan Bakan Çelik, "4 işkolu ile ilgili sunulan taleplerin 29 milyar ile 36 milyar arasında maliyeti var. Bu çerçevede 10-15 gündür talepler üzerinde çalışma yapıyoruz. Türkiye gerçekleriyle uyuşmayan talepleri biz alırken 'sizinkiler hiç gerçekçi değildir' demedik." şeklinde konuştu.

4+4 İFADESİ DOĞRU DEĞİL

Bakan Çelik'in konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. "Başbakan Erdoğan'ın 4+4 konusunda yeşil ışık yaktığı haberleri var ne diyorsunuz?" sorusu üzerine Çelik, "Sayın Başbakanımızla tabiki görüşeceğiz. Şu an itibariyle teklifimiz ortadadır. Şu an böyle bir konu doğru değil." cevabını verdi.

Memur sendikaları da hükümetten yeni zam teklifi bekliyorlar. Görüşmeler bugün de devam edecek...

Bu haber toplam 4698 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri