Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memura Yeni Yılda Geçici Zam

23.12.2011 12:20
Meclis tatile girince memurun yeni yıl zammı netleşmedi. Ara formül bulundu, memura geçici zam verilecek.

Yeni yıl için geri sayım başlarken memurun 15 Ocak'ta alacağı zamlı maaş henüz netleşmedi. Toplu sözleşme yetişmeyeceği için memura ara formül uygulanacak.

Buna göre, Bütçe Kanunu'nun Bakanlar Kurulu'na verdiği yetkiye dayanılarak memura geçici bir zam belirlenecek. Ardından tahminen Mart'ta yapılacak toplu sözleşme ile gerçek zam, pazarlık sonucu tespit edilecek. Belirlenecek bu oran, 1 Ocak'tan geçerli olacak. Bütçe kanunu ile verilen geçici zammın üstüne, masada karara varılan zam miktarı eklenecek. Aradaki fark, memura geriye dönük olarak ödenecek.

'ÖZEL EMEKLİLİK'

Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürerken dün gece geç saatlerde verilen bir önerge ile milletvekillerine özel emeklilik sağlayan 5. madde değiştirildi. Yeni madde ile emeklilik prim gününü doldurmuş ve emeklilik koşullarını taşıyan 2 yıl milletvekilliği yapanlar, emekli sandığı üzerinden emeklilik hakkını elde edecekler.

İŞSİZ VEKİLE PRİM

Genel Kurul'da verilen bir başka önerge ise işsiz milletvekillerine yönelik oldu. Dışarıdan bakan olarak atanan ya da milletvekilliği yapmış ancak çalışmayan kişilerin, işsiz kalmalarının ardından 30 gün içinde başvurmaları halinde, sigorta primleri TBMM Bütçesi'nden ödenecek. Bu ödeme 4 yıl boyunca devam ettirilecek. Bu süre içinde işsiz vekil bir işe girip çalışmaya başlarsa prim ödeme farklı hale gelecek. Yine bu 4 yıl içinde emekli olmaya hak kazanırsa ödeme durdurulacak. Meclis'te grubu bulanan bütün partiler oy birliği ile madde haline getirilen önergelere destek verdi.

Sabah

 
Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
korkmayın yunanistan olmayız
maçanoğlu
kıymetli okurlar eğerki milletvekillerine ve danışmanlarına verilen zamlar memuralara verilmiş olsaydı elbetteki yunanistan olurduk ama bu durum farklı çünkü zam emekli miltletvekillerine ve danışmanlarına veriliyor. onlarbizikurtarır korkmayın insan ancak bu kadar ikiyüzlü , muhatabını hiçe sayan , hak ve hukuka riayet etmeyen ,bir tutum içinde olabilir.2.5 milyon memur ve aliesini bu kadar görmezlikten gelmek herhalde büyük bir duyarsızlık örneği olsa gerek
26 Aralık 2011 Pazartesi 14:42
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri