Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Memura Yüksek ZAM Sinyali

19.10.2011 11:06
Eşit işe eşit ücret, emekli maaşına iyileştirme, memura yüksek zam, 90 bin yeni memur, harçlar sabit, dar gelirlilere destek...

Hükümetin 10. yılına denk gelen 2012 bütçesi belli oldu. Tasarıya 90 bin yeni memur alımı, düşük maaş alan 9 milyon emekliye iyileştirme zammının da bulunduğu 6 ayrı düzenleme için ödenek konuldu. AK Parti Hükümeti’nin ‘10. yıl bütçesi’ olan 2012 Bütçe Tasarısı önceki gece Meclis’e sunulurken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün düzenlediği basın toplantısıyla tasarının ayrıntılarını açıkladı. ‘Tasarruf’ vurgusunun öne çıktığı ve büyüklüğü 350.8 milyar lira olarak açıklanan 2012 yılı bütçesinde memur, emekli ve dar gelirlilerin alacağı pay artırılırken, sadece personel gideri için bütçeye 81.7 milyar lira ödenek konuldu.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET GELİYOR

Bakan Şimşek’in verdiği bilgiye göre bütçedeki 81.7 milyarlık kaynağın bir kısmı ‘eşit işe eşit ücret’ düzenlemesinde kullanılacak. Şimşek, 2012 yılı bütçesiyle aynı işi yapan memurlar arasındaki maaş adaletsizliğinin giderileceğini söyledi.

EMEKLİ MAAŞINA İYİLEŞTİRME

Dokuz milyon SSK emeklisinin beklediği İntibak Yasası’nın hayata geçirilmesi için de bütçeye ödenek konuldu. Bakan Şimşek düzenlemenin kademeli yapılacağını belirterek “Zaten intibakın hepsini bu yıl yapacağız diye bir şey yok” diye konuştu.

MEMURA YÜKSEK ZAM SİNYALİ

Bu yıl memur ilk kez toplu sözleşme masasına oturacağı için bütçedeki ödenek de yüksek tutuldu. Bakan Şimşek, bu konudaki bir soru üzerine bütçede personel giderlerini bir takım varsayımlara göre hesapladıklarını belirtti ve ortaya çıkacak zamma göre yeni kaynak ihtiyacının da doğacağını söyledi. Bu sözler memura yüksek zam olarak algılandı.

90 BİN YENİ MEMUR ALINACAK

Bakan Şimşek, bunun dışında kamu kurumlarına brüt olarak 90 bin yeni memur alınmasının planlandığını duyurdu. Şimşek, söz konusu kadroların ne kadarının öğretmen ve polis olacağının ise henüz netleşmediğini bildirdi. Bu arada bütçe tasarısına göre üniversitelere de ayrıca 9 bin öğretim elemanı atama izni verilebilecek. Kamudaki boş-dolu kadrolar da sürekli Maliye’ye bildirilecek.

HARÇLAR SABİT KALACAK

2012 bütçesinde dezavantajlı kesimlere desteğin artarak devam edeceğini belirten Şimşek, gelecek yıl üniversite öğrencilerine ödenen burs ve kredilerin oranlarının önemli ölçüde artırılırken, üniversite harçlarının da sabit tutulacağını açıkladı.

DAR GELİRLİLERE DESTEK

Şimşek, 2012 bütçesinden, dargelirli kesimlere de yüksek oranda pay ayrıldığına dikkat çekerek, Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü’nün ödeneğinin yüzde 39 artırılarak 3 milyar liraya, özürlülere yapılan yardım tutarının yüzde 20.4 artırılarak 3 milyar liraya, evde bakım ödeneğinin de yüzde 28 artırılarak 2.9 milyar liraya yükseltildiğini söyledi. ANKARA star

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK:

2012’de ek vergi yok diyemem


Düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Bakan Şimşek, 2012 yılında sürpriz bir vergi olup olmadığına ilişkin soruya, dünya ekonomisindeki gelişmelerin ‘güllük gülistanlık’ olmadığını belirterek, belirsizlik ortamının devam ettiği bir süreçte “2012’de yeni vergi yok diyemem” dedi. Dünyadaki ve iç piyasadaki gelişmelere, vergilerde ‘aşağı’ ve ‘yukarı’ yönlü ayarlamaların olabileceğini ifade eden Şimşek “Memur maaşlarında, intibak düzenlemesinde ve eşit işe eşit ücret zammında, hesaplarımızın dışında artışlar olabilir. Bu nedenle, ek vergi konusunda kapıyı açık bırakmak istiyorum” diye konuştu. Bakan Şimşek “Ekonominin ihtiyaçları çok önemli. Orta Vadeli Program’ı Mali Plan hedeflerini tutturmak çok önemlidir” dedi.

2012 bütçe büyüklükleri

GİDERLER 350.8

- Personel gideri 81.7

- Devlet prim gideri 14.3

- Mal ve hizmet alımları 28.9

- Faiz gideri 50.3

- Cari transferler 130.2

- Sermaye gideri 27.9

- Sermaye transferi 4.2

- Borç verme 8.6

8Yedek ödenekler 4.8

BÜTÇE GELİRLERİ

- Toplam gelirler 329.8

- Vergi gelirleri 277.7

- Vergi dışı gelirler 52.2

VERGİ GELİRLERİ

- Gelir Vergisi 53.8

- Kurumlar vergisi 27.2

- Dahilde alınan KDV 33.6

- İthalde alınan KDV 53.9

- ÖTV 70.6

- MTV 6.7

- BSMV 4.5

- Damga Vergisi 7.3

- Harçlar 9.3

‘Güncelleme’ vatandaşla alay değil

ÖTV artışları sırasında yaptığı ‘güncelleme’ sözüne açıklık getiren Bakan Şimşek “Zammı gizlemek için kullanmadım. Vatandaşla alay söz konusu değil” dedi.

Bakan Şimşek, geçtiğimiz hafta yapılan ve kamuoyunda tartışma konusu olan ÖTV artışları ile ilgili yaptığı güncelleme sözüne de açıklık getirdi. Konuşmasında sadece tütün ürünlerindeki maktu vergi ve alkollü içeceklerdeki artış için ‘güncelleme’ kelimesini kullandığını ifade eden Şimşek “Biz diğerleri için açık açık vergi artışı lafını kullandık. Sanki zamları gizliyormuş gibi güncelleme kelimesini kullandığım iddiaları beni çok üzdü. Ne vatandaşla alay söz konusu ne vergi artışını gizleme söz konusu” dedi. ÖTV artışları ile amacın cari işlemler açığını frenlemek olduğunu belirten Şimşek, otomobil üzerindeki vergi artışının lüks ithal araçları kapsadığını kaydetti. Şimşek, yine tütün, alkol ve cep telefonlarının da ithalata dayandığına dikkat çekerek, sadece 2009 yılında 16 milyon, 2010 yılında 14.5 milyon, 2011 yılının ilk altı ayında da 9.5 milyon cep telefonu ithal edildiğini kaydetti.

Sigaradaki zammı inceliyoruz

Maliye Bakanı Şimşek, ÖTV artışının ardından sigara fiyatlarına yapılan zamların mercek altına alındığını söyledi. Sigara şirketlerin ÖTV artışının üzerinde zam yaptığına iddiaların hatırlatılması üzerine Bakan Şimşek “Sigara fiyatlarına yapılan zammı değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Toplantıda 3 kez elektrik kesildi

Öte yandan, Maliye Bakanı Şimşek’in 2012 yılı bütçe tasarısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, üç kez elektrikler kesildi. Bu durum basın mensupları arasında, ‘tasarruf tedbirleri’ esprilerinin yapılmasına yol açarken Maliye Bakanlığı yetkilileri ise kesintinin, Başkent’in genelinde yapılan bakım çalışmalarından kaynaklandığını bildirdiler.

İLK 9 AYDA FAZLA VERDİ

Bütçede 28 yıl sonra bir ilk


Şimşek dünkü toplantıda 2011’in dokuz aylık bütçe sonuçlarını da açıkladı. Şimşek, dokuz ayda bütçenin 234 milyon lira fazla verdiğini bildirdi. Geçen yılın aynı döneminde ise bütçenin 21.3 milyar lira açık verdiğini hatırlatan Şimşek, 28 yıl aradan sonra ilk kez bütçenin dokuz ayda fazla verdiğini vurguladı. Şimşek, vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasından elde edilen gelirlerin 9.1 milyarlık kısmının, alt yapı yatırımlarına aktarıldığını kaydetti. Şimşek, bu ödenekten duble yollara 7 milyar lira aktarıldığını söyledi. 

Bu haber toplam 2082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri