Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Menderes'in dosyası 51 yıl sonra tekrar açılıyor

17.12.2012 11:17
Meclis, idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes'in dosyasını 51 yıl sonra yeniden açıyor.
Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre Meclis, tarihi bir karar alma yolunda... Başbakanlık ve TBMM , 1960 ihtilali sürecinde idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes 'in, “mahkumiyet kararı”nın iptal edilmesi için harekete geçti.

Menderes'in avukatı Burhan Apaydın, bir süre önce TBMM Başkanlığı'na başvurarak, yargılama kararının hukuka uygun olmadığını dile getirdi. Yassıada yargılamaları sırasında iki kez azledilen Apaydın, Menderes'le ilgili mahkeme kararında, “Türk milleti adına” ifadesinin yer almadığı, bu nedenle idam kararının kaldırılması gerektiği görüşünü belirtti. Apaydın dilekçesinde, Yassıada'da yapılan duruşmaların ve verilen idam kararının yok hükmünde olduğunu ifade etti.

Başbakanlık'tan istendi

Apaydın'ın TBMM Başkanlığı'na başvurmasının ardından Dilekçe Komisyonu harekete geçti. Menderes'in “mahkumiyet kararı”nın iptal edilmesini isteyen başvuruyu işleme koyan TBMM, Adalet Bakanlığı ve Anayasa Mahkemesi ile yazışmalarının ardından, merhum Başbakan'ın yargılama dosyasının Başbakanlık'ta olduğunu belirlendi. Ardından dosyalar Başbakanlık'tan istendi.

Rapor hazırlanacak

Başbakanlık, Meclis'in talebine olumlu yanıt vererek, o dosyaları klasörler halinde TBMM'ye gönderdi. Klasörleri teslim alan TBMM Dilekçe Komisyonu, inceleme için bilirkişi tayin etme kararı aldı. Önümüzdeki günlerde Meclis tarafından tayin edilecek bilirkişi, merhum Menderes'in dosyalarını inceleyerek, raporunu Meclis'e sunacak. Bilirkişi raporu doğrultusunda, TBMM, Menderes'in idam kararının iptal edilip edilmeyeceğini gündeme getirecek. 
Bu haber toplam 2790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri