Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Menemen’i biz yaptık, Kubilay kurban oldu"

21.01.2012 09:41
İşadamı Hasan Külünk, kendisine zamanı geldiğinde anlatması için Menemen Hadisesi hakkında bir emanet bırakıldığını söyledi.

 

TVNET’te Veis Ateş’in sunduğu Akşama Doğru programının konuğu olan işadamı Hasan Külünk, Osman Yüksel Serdengeçti’nin kendisine zamanı geldiğinde anlatması için Menemen Hadisesi hakkında bir emanet bıraktığını söyledi. 
 
Bu emanet, yaklaşık 70 yıl önce Hamdullah Suphi Tanrıöver’den  Serdengeçti’ye, ondan da Hasan Külünk’e devredilen,  zaman ve zemin müsait olduğunda, kamuoyuna açıklanması gereken bir sırdı. 
 
Serdengeçti’nin  1930’ların sonlarında Hamdullah Suphi Tanrıöverden aldığı sırrı, bir emanet olarak 1973 yılında devraldığını anlatan Hasan Külünk,  bu tarihi sırrı şöyle açıkladı:
 
“Osman Yüksel Serdengeçti bana, ‘Hasan sana bir şey anlatacağım. Bu bir emanettir. Türkiye şartları müsait olduğu zaman sen bunu devredersin’ dedi. Bir gün Ankara’da Türk Ocakları’nda bulunduğu sırada Hamdullah Suphi Tanrıöver onu bir kenara çağırır ve gel sana özel bir şey anlatayım der. Bu Menemen olayı var ya, onu biz yaptık. Kabakçı taifesine (zamanın esrarkeşleri)  üç beş kuruş verdik. Bir nümayiş tertipledik. Fakat kontrolden çıktı, zavallı Kubilay kurban oldu. O bizim günahımızdır. Osman bunu sana söylüyorum, münasip bir zamanda, münasip bir yerde neşredersin. Şimdi günü değil."
Bu haber toplam 5604 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

sengunsadapit@f-mail.net
şengun şadapıt
Mustafa Kemal Atatürkün devrimleri olan Laiklik,hila fetin kaldırılması,yeni yazı milliyetçi çevrelerde anlaşılamadı;Küçük Hüseyin efendi,Maraşal Fevzi Çak mak ve benzerleri ayak diretti,İngilizlerle bir olup devirmek için gayret ettiler.lozan görüşmeleri krito ları,Mecliste onay görüşmeleri kapalı celsede yapıl masına rağmen(Yüksek lisans tezi hazırlayan şahıs yasak kalktığı için TBMM gizli tutanaklarını mikro filmini alır,İngiltereye gidince dış işleri arşivin de konu hakkında mikrofilmlerini okur ve filme alır harfi harfine aktarılmış)ingiliz tarafına sızdırıl mış,sonuç bunlara ek iç kalkışmalardada aynı ekibin rolü olduğu,bu ifadelerle anlaşılmaktadır.Yorumu size burakıyorum.Ölümü bile şüpheli......
26 Temmuz 2014 Cumartesi 00:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri