Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mengü: "O Şerefsiz CHP'li Çıkabilir"

29.01.2012 15:44
Kılıçdaroğlu’nun, Baykal’a kaset komplosu soruşturmasının derinleştirilmesi amacıyla özel yetkili savcıya devredilmesinden rahatsız olması ana muhalefet partisini karıştırdı.

CHP kulisleri, ‘Komplocular parti içinden birileri mi? Kılıçdaroğlu faillerin parti içinden çıkmasından mı korkuyor?’ sorularıyla çalkalanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Deniz Baykal’ı koltuğundan eden kaset komplosunun örgütlü suç kapsamında soruşturulmasına itiraz etmesinin yankıları sürüyor. Özellikle CHP kulislerinde “Komplocular partili mi? Kılıçdaroğlu’nun bildiği bir şeyler mi var?” soruları soruluyor. CHP’li eski vekiller Şahin Mengü ile Esfender Korkmaz, Ankara Özel Yetkili Savcılığı’nın soruşturmayı genişletme kararı almasına karşı çıkan Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

MENGÜ: KILIÇDAROĞLU NİYE GOCUNUYOR?

“Sayın Kılıçdaroğlu bundan niye gocunuyor?” diye soran Şahin Mengü, “Karşı çıkmasını anlamadım. Tam tersine savcılara destek olması lazımdı. Soruşturma için bugüne kadar geç bile kalındı. Bunun ucu nereye varıyorsa varsın. Parti içinden de bir şerefsiz çıkabilir. İster parti içinden ister parti dışından işin içinde kim varsa ortaya çıkarılması lazım. Niye bunun derinlemesine araştırılmasından rahatsız oluyorlar ki? Ahlaksızlığın ortaya çıkmasını büyük bir zevkle bekliyorum” dedi.

O İDDİAYA CEVAP VERDİ

Baykal’ın o dönemdeki avukatı olarak kaset faillerinin ortaya çıkarılması için savcıya gerekli başvuruyu yapmadığı iddiasına da cevap veren Mengü, “Ben o tarihte milletvekiliydim. Nasıl avukatlık yapabilirim? Örgütlü olup olmadığına savcılık karar verir. Arkadaşlarımızın o dönemde yaptığı işlem, yayını durdurma işlemiydi. İnternet üzerinden yapılan bir yayındı. Suçluların ortaya çıkmasını en çok ben istiyorum. Şahsımı hedef alan bu iddiayla ilgili yasal yollara başvuracağım” diye konuştu.

KORKMAZ: KILIÇDAROĞLU TAM TERSİNİ YAPIYOR

CHP eski İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz ise Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını talihsizlik olarak değerlendirerek, “Bir genel başkan, savcıları engellemeye çalışmaz. Partisiyle ilgili komplonun takipçisi olur. Suçluların ortaya çıkarılması içine savcılara yardımcı olur. Sayın Kılıçdaroğlu, daha önce adeta uyutulmuş olan bu soruşturmanın arkasında olmalı ve olayın aydınlatılması için çalışmalıydı. Ancak o tam tersini yapıyor” değerlendirmesini yaptı.

“KOMPLOCULAR BAYKAL’IN ÇALIŞMA ARKADAŞLARI MI?”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun soruşturmaya yönelik son çıkışının kamuoyunda soru işaretlerine sebep olduğunu kaydeden Korkmaz, şunları söyledi: “Soruşturma savcıya devredildiği açıklandığında Kılıçdaroğlu, yeni savcıya partisinin ve kendisinin bu olayın aydınlatılması için kendisine her zaman destek olacaklarını söylemeliydi. Böyle yapmayıp da tepki göstermesi, kamuoyunda acaba bu komplonun içinde CHP’den insanlar da mı var? Baykal’a komplo kuranlar yakın çalışma arkadaşları mıydı diye yorumlanıyor. Partililer de bizi arıyor; ‘Kılıçdaroğlu’nun ilk anda tepki göstermesinin acaba sebebi ne olabilir? Yoksa parti içinde kimseler mi var? Genel Başkan bu konuda bir şey biliyor da acaba üstünün örtülmesini mi istiyor?’ şeklinde dert yanıyorlar” ifadelerini kullandı.

CHP’de kurultay 26 Şubat’ta

CHP’de Olağanüstü Kurultay’ın 26 Şubat Pazar günü toplanacağı bildirildi. CHP, daha önceki açıklamasında tüzük kurultayının 3 Mart’ta toplanacağını duyurmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, yazılı açıklamasında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Olağünüstü Kurultay’ı 26 Şubat Pazar günü toplantıya çağırdığını açıkladı. Matkap açıklamasında, Kurultay’ın Pazar günü Atatürk Spor Salonu’nda saat 10.00’da toplanacağını belirtti.

Erol Metin/ Yeni Akit 

Bu haber toplam 2394 defa okunmuştur
UYANDA BALIĞA GİDELİM
yedidağınaslanı
CHP daha yeni mi uyanıyor? Bu iddalar çoktandır yaplıyordu.
29 Ocak 2012 Pazar 16:56
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri