Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Merkel Türk oylarının peşinde

22.09.2013 12:29
Alman seçim sandıkları Türk oylarının savaş alanına döndü.
Almanya, bugünkü seçime kilitlendi. Gözler 2 milyon Türk'ün oyuna çevrildi. Başbakan Merkel'in partisi de dahil tüm siyasiler vaatlerini dizdi. Hatta bazıları camilerin önüne stant açıp oy istedi.
 
Alman Federal Meclisi, 18. dönem seçimleri için bugün sandığa gidecek. Yaklaşık 62 milyon kişi oy kullanacak... Son kamuoyu anketlerinde yüzde 44 oranıyla başa başa giden iktidar ile muhalefetin kaderini ise tam 2 milyon Türk'ün oyu belirleyecek. Bu gerçekle yüz yüze kalan Almanlar, seçimin son anına kadar Türkler'in kapısını çaldı! Her daim "uyum yasalarından ve entegrasyondan" bahseden Almanlar, bu kez Türkler'i gerçek vatandaş saydı.
 
İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ
 
İşte bu nedenle aralarında Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) adaylarının da bulunduğu siyasetçiler gurbetçiler için vaatlerin ardı arkasını bırakmadı. CDU'lu siyasetçi Armin Laschet, Dortmund'da Türk işadamlarına hitap etti. "Entegrasyon, asimilasyon değildir. Her insan kendi dinini, kültürünü, tarihini ve ailesinin köklerini muhafaza edebilir ve yaşayabilir. Bundan dolayı Almanya'da insanların dinlerini yaşayabilecekleri camilere, kültür merkezlerine ihtiyacımız var" dedi.
 
TÜRKÇE BROŞÜR HAZIRLADI
 
Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Ludwigsburg bölgesi adayı Nicolas Schaefstoss ise Feuerbach Merkez Camii önünde stant kurarak, gurbetçilerden oy istedi. Türkçe broşür de bastıran Schaefstoss yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Almanya'da farklı kökenleri bulunanlar barış ve birlik içinde yaşıyor. Yine de insanların kökenleri ve dini inançları maalesef çoğu sosyal sorunların nedeni olarak gösteriliyor. Dayanışmacı düşünceme inanarak bu sorunlarla savaşıyorum. Çifte vatandaşlık için ve Almanya'da yıllardan beri yaşayan Alman vatandaşı olmayan insanların oy hakkı kazanmaları için de çalışıyorum" dedi. Türkler'in cevabı ise netti: Seçimden sonra da bekleriz.
 
ANKETLERDE BAŞA BAŞ
 
Merkel, 3. kez başbakan olmak için yarışacak. Sons anketlere göre Merkel'in partisi ile koalisyonunun oy oranı yüzde 44. Muhalefetteki Sosyal Demokratlar'da da durum aynı. Bu nedenle 2 milyon Türk'ün oyu, çok önemli. YAZETE
Bu haber toplam 1580 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri