Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Merkel'den Türkiye açıklaması

09.04.2016 00:20
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriyeli mülteciler konusunda yükün paylaşılması açısından Türkiye ile varılan anlaşmanın doğru bir karar olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriyeli mülteciler konusunda yükün paylaşılması açısından Türkiye ile varılan anlaşmanın doğru bir karar olduğunu belirtti.

Alman Başbakan, ''Vize serbestisi üzerine görüşmeyi var olan sorunlara rağmen doğru buluyorum'' dedi.

Merkel, ülkesinde sığınmacıların kabul edilmesi konusunda faaliyetlerde bulunan bazı dernek ve grupların temsilcileriyle Başbakanlıkta bir araya geldi. Avrupa'ya gelen sığınmacıların sayılarının azaltılması amacıyla Türkiye ile vardıkları anlaşmanın Almanya'da yoğun şekilde tartışıldığına işaret eden Merkel, "Yükün paylaşılması açısından Türkiye ile varılan anlaşmanın doğru olduğuna inanıyorum. Türkiye 2,7 milyon Suriyeli ve diğer ülkelerden de 300 bin mülteci barındırmaktadır" diye konuştu.

Türkiye’nin Avrupa Birliğince maddi olarak desteklenmesi gerektiğinin tartışma konusu olduğunu düşünmediğini belirten Merkel, ''Hemen tam üyeliği göz önünde bulundurulmadan AB ile bağları güçlendirmeye çalışmayı, üyelik sürecini ilerletmeyi ve vize konuları ile vize serbestisi üzerine görüşmeyi var olan sorunlara rağmen doğru buluyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, yasa dışı göçe karşı mücadele edilmesini doğru bulduğunu söyleyerek, Ege Denizi üzerinden insan kaçakçılığı yapılmasına seyirci kalamayacaklarını vurguladı.

Bu konuda Türk Sahil Güvenlik Komutanlığının desteklenmesi amacıyla bir NATO misyonunun da başlatıldığını, Almanya Savunma Bakanının da yoğun çabaları bulunduğunu anımsatan Merkel, bu çerçevede Türkiye ile Yunanistan arasında da hala bazı sorunların bulunduğunu öğrendiklerini dile getirdi. Merkel, söz konusu çabalarla bu iki ülke arasındaki iş birliğinin de gelişmesini ümit ettiklerini ifade etti.

Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri