Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Merkel'den Türkiye'ye AB fonlarından 3 milyar euro sözü

19.10.2015 11:31
Alman Başbakanı Merkel, Davutoğlu'nun ardından Erdoğan'la da görüştü. Merkel, AB fonlarından Türkiye'ye 3 milyar euro ödeneceğini söyledi.

6 saatlik İstanbul ziyaretinde mülteci akınının durdurulması, geri kabul anlaşmasının kabulü için Erdoğan ve Davutoğlu ile görüşen Merkel "Türkiye'nin 4 talebini AB'de destekleyeceğim" dedi

ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ MÜLTECİLERDİ

Erdoğan, Merkel ile Türkiye-AB ile ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirdiklerini belirterek, “15, 17, 23, 24 ve bu noktada 31. fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık. Gerek Almanya’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin, İspanya’nın desteğini özellikle rica ettim”dedi.

Erdoğan Merkel'i kabul etti VİDEO

VİZE VE 3 MİLYAR EURO

Türkiye, kendisinden mülteci akınını durdurmasını isteyen Avrupa Birliği'nden öncelikle Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılması, mülteci maliyetinin paylaşılması için yeni fonlardan 3 milyar euroluk destek sağlanması, bazı fasılların açılması ve Türkiye'nin AB zirvelerine çağrılması taleplerinde bulundu.

Erdoğan, “Önemli konu başlıklarımızdan biri mültecilerin şu andaki gerek Türkiye’deki durumu gerekse Batı’ya olan yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye’nin bu konuda üstlendiği yükü kendileri (Merkel) de ifade etmek suretiyle ‘Türkiye’ye yardımcı olmamız gerekir’ dediler” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE ÇOK ZOR BİR GÖREVİ ÜSTLENDİ"

Merkel de “Türkiye’nin, 2 milyon mülteciyi kabul ederek çok büyük, zor bir görevi üstlendiğinin bilincinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu alanda Türkiye’nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini, Türkiye’ye burada destek olunması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

MÜTABAKATA VARILDI

Erdoğan ile terörle mücadele konusunu değerlendirdiklerini ifade eden Merkel, Suriye’de bir siyasi çözümün gerekliliğini ele aldıklarını belirtti. Türkiye ve Avrupa Birliği’nin daha sıkı bir işbirliğine girmesi gerektiğine dikkat çeken Merkel, “Üyelik konusuyla ile ilgili de bir hızlandırma, ivme kazandırma konusunda mutabakat sözkonusu. Aynı şekilde vize konusu olsun, geri kabul anlaşması olsun bu başlıklara hızlandırılma getirilmesi konusunda Türkiye’nin ve Avrupa Birliği’nin mutabakata vardığını ifade edebilirim. Bundan da memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 2040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri