Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meteoroloji'den akşam için önemli uyarı

18.04.2012 23:07
Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri saat 16.30 itibariyle tekrar bir uyarıda bulundu.
Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri saat 16.30 itibariyle tekrar bir uyarıda bulundu. Yapılan tahmin ve uyarılar doğrultusunda bugün güneyli yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esen rüzgarın halen iç ve batı bölgelerde etkili olmaya devam ettiği bildirildi.
 
Saat 16.30 itibarıyla ölçülen gün içi maksimum rüzgar hızı değerleri şöyle duyuruldu: "Elmadağ-Radar 150, Datça 137, Amasra 125, Uşak/Eşme ve Isparta/ Şarkikaraağaç 124, Cihanbeyli 120, Gemlik 117, Haymana 112, Nallıhan ve Bala 111, Polatlı 109, Foça 108, İstanbul/Atatürk Hava Limanı ve Isparta/Eğirdir 105, Burdur, Kumkapı ve Afyon/Bayat 104, Çifteler 103, Afyon/Şuhut 101, Kocaeli 98, Bolvadin 93, Bolu/Seben 92, Elmadağ 90, Bilecik 89, Fethiye ve Keskin 88, Bodrum ve Manisa/Demirci 87, Bursa ve Sivrihisar 86, Samandıra 85, Ankara, Bolu ve Esenboğa 83, Güney 82, ve Zonguldak, Beypazarı ve Emirdağ 81, Kütahya/Emet 80, Sakarya/Karasu 78, Gebze 76, Kırıkkale, Gölcük ve Yatağan 75, Kızılcahamam 74, Konya ve Akçakoca'da 72 km/saattir."
 
Son değerlendirmelere göre rüzgarın Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ve Marmara'da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Fırtınanın gece saatlerinden itibaren etkisini azaltarak, yarın güney ve iç bölgelerde kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli fırtına nedeni ile meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir."
 
METEOROLOJİ'DEN UYARILAR
 
KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; İç ve Batı bölgelerde kuvvetli yer yer fırtına (70-90 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ağaç devrilmesi vb.) ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
 
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Ege, Marmara ve Batı Akdeniz'de yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını vb.) ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
 
KAR ERİMELERİ UYARISI: Ülkemizin doğu bölgelerinde kar erimleri beklendiğinden sel, su baskını, taşkın, heyelan gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
 
TOZ TAŞINIMI UYARISI: Kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek rüzgarın, güneybatı bölgeler başta olmak üzere, yer yer toz taşınımı ile birlikte, çamur şeklinde yağışa neden olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara, karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
 
METEOROLOJİ'DEN UYARILAR
 
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısı ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (70-90 km/s) şeklinde esecek.
 
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölge genelinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde (70-90 km/s) şeklinde esecek.
 
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren batısı, zamanla bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Batı Akdeniz'de yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde (70-90 km/s) şeklinde esecek.
 
İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, kuzeybatısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; güney yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde (70-90 km/s) şeklinde esecek.
 
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük ve Bartın çevrelerinin, zamanla bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (70-90 km/s) şeklinde esecek.
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Çorum, gece saatlerinde Orta Karadeniz ile Bayburt çevrelerinin aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; Orta Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (70-90 km/s) şeklinde esecek.
 
DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Erzincan, Tunceli ve Elazığ, gece saatlerinde Malatya, Erzurum, Bingöl ve Muş çevrelerinin kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla batısının parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor
Bu haber toplam 2088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri