Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

METİNER: 'PKK ERGENEKON'UN KÜRT KANADI'

21.12.2012 12:19
Meclis kızıştı: BDP'li Sakık'tan AKP'li Metiner'e: "Şiddeti hak eden bir adamsın..." Metiner'den Hasip Kaplan'a: "Dobrovski Kaplan..."

AK Partili Mehmet Metiner, BDP'yi Türk baasçılığının kötü bir kopyası olarak tanımlayıp, "Her tarafınızdan günah, kir, kan akıyor. PKK, Ergenekon'un Kürt kanadıdır" dedi

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile arasında yaşanan tartışma ile ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Sakık'ın kendisine "Şiddeti hak eden bir adamsın" dediğini belirterek, "Keşke sen, adam gibi adam olsaydın. Siz ancak şiddetin dili ile konuşmasını, PKK'nın silahlarına yaslanarak başkalarını korkutmayı bilirsiniz. PKK'nın silahlarının arkasına sığınmayın" diye konuştu.

BDP'ye "Kürt gençlerini hangi amaç için dağa çıkarttınız? Bunun hesabını vereceksiniz" diye seslenen Metiner, "Hala dağda kalmanızı gerektirecek hiç bir amacınız olmadığı halde, hala Suriye ve benzeri ülkelerin Türkiye'ye karşı kullanılan taşeron örgütün savunuculuğunu yapıyorsanız, devletin şiddetine karşı çıktığınızı söylemeniz sizi yalnız ilkesiz yapar. Samimiyseniz, PKK'nın şiddet politikalarına da karşı çıkacaksanız" diye konuştu.

Metiner, BDP'lilere, "PKK'nın, Diyarbakır cezaevindekinden bin kat daha fazla işkencehaneler oluşturmasına neden karşı çıkmıyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

'HER YERİNİZDEN KAN AKIYOR'

BDP'nin ve PKK'nın Kürt halkının temsilcisi olmadığını belirten Metiner, "Ben Kürt halkının suyunu içtim ama kanını içenlerden olmadım. Bana 'sen bizim günahımızsın' diyor. Sanki kendileri tertemiz, bilmeyen sanır ki hiç bir günahları yok. Sevsinler sizi, her tarafınızdan günah, kir, kan akıyor" diye konuştu.

Metiner, BDP'nin "Türk baasçılığının" kötü bir kopyası olduğunu ifade ederek, PKK'nın Ergenekon'un Kürt kanadı olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Bölgede Türkler ile Kürtler arasında sorun olmadığını, asıl sorunun Kürtler ile Kürtler arasında olduğunu kaydeden Metiner, "PKK Kürtler'in baş belasıdır, BDP yüzkarasıdır" dedi. Metiner, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'a ise "Dobrovski Kaplan" dedi. Kendisinin HADEP Genel Başkan Yardımcılığı'na yalvar yakar çağrıldığını belirten Metiner, "10 aylık süreçte maskelerini görünce ayrıldım. Hepsinin siyasal geçmişi CHP. Ben 15 yaşımdan beri İslamcı mücadeleden gelen birisiyim" diye konuştu.

Bu haber toplam 3022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri