Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Metiner'in Suikastçisi KCK Akademisinden

14.11.2011 11:44
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’e suikast hazırlığında iken yakalanan K.G, KCK Gençlik Kolları yöneticisi olduğunu ve aynı yapılanmanın akademisinde eğitim aldığını itiraf etti.

KCK talimatıyla AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’e suikast hazırlığındayken yakalanan ve herşeyi itiraf eden K.G.’nin Siyaset Akademilerinde eğitim aldığı ortaya çıktı.

Emniyet güçlerinin 11 Şubat 2011’de KCK Öz Savunma Birlikleri’ne yönelik yaptığı operasyonlar kapsamında gözaltına aldığı K. G, hakkında yeni bir bilgiye daha ulaşıldı. Mehmet Metiner’e suikast girişimiyle daha önce gündeme gelen G.’nin Siyaset Akademisi üyesi olduğu belirlendi. KCK’ya yönelik 28 Ekim tarihli operasyon kapsamında Siyaset Akademisi’nin İstanbul’daki merkezi olan Ümraniye BDP İlçe Teşkilatı binasının üst katında da arama yapılmıştı. Yapılan aramada ele geçen “Öğrenci Kayıt Formları” arasında K. G. adına düzenlenmiş form da ele geçirildi. Formda K.G.’nin “geldiği kurum” olarak da “BDP-Tuzla” ibaresi yer aldı. Formda yer alan “Ailenin İstanbul’a gelmeden önceki yaşadığı il/ilçe” ibaresinin karşılığında ise “Ahlat/Bitlis” bilgisi bulunuyor. K.G’nin kurumdaki görevi ise “Gençlik kolları” olarak gösterildi.

Dağdaki eğitimden farksız

Mehmet Metiner, K.G’nin Siyaset Akademileri’nde ders alması konusunda Star’a yaptığı açıklamada, gerçeklerin mahkemeler tarafından açığa çıkarılacağının altını çizerek, “Medyaya yansıyan bilgiler doğruysa, bana siyaset yapmakla görevlendirilen bir kişinin Siyaset Akademisine üye olduğu bir gerçekse, orada üretilen bilgilerin neye dönüştüğünün açık bir misalidir bu. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor” dedi.

Metiner, şunları söyledi: “Dağdaki eğitim kamplarının aynısını şehirlerde Siyaset Akademisi olarak tanzim etmek, bu tür eğitim kamplarının üstüne de yasal bir partinin amblemini asmak, hiçbir şeyi yasal kılmaz. Silahlı kalkışmaya, silaha, teröre arka çıkan, bunun teorik alt yapısını sunan bir akademinin dağdaki eğitim kampından farklı olmadığını düşünüyorum. Yasal bir parti, asla silahlı kalkışmaya övgüde bulunamaz.”

AKADEMİ KCK KURULUŞ ŞEMASINDA

Öcalan’ın önerisi ile hayata geçti

KCK’nın kuruluş şemasında da Akademi yer alıyor. KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınan Prof.Dr. Büşra Ersanlı’nın da aralarında yer aldığı çok sayıda akademisyenin ders verdiği Siyaset Akademisi, KCK’nın kuruluş şemasında “ideolojik alan merkezi” başlığı altında yer alıyor. Diyarbakır’da devam eden KCK davası iddianamesinin “Siyaset Akademisi” başlığında, Akademi’nin Öcalan’ın talimatıyla kurulduğu yer alıyor. İddianamede, Öcalan’ın “Her tarafta Akademi kurabilirler. Üç beş kişi bir araya gelip bir akademi kurabilir” dediğine yer veriliyor.

Star 

Bu haber toplam 1652 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri