Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çavuşoğlu'ndan Dağlık Karabağ açıklaması

25.01.2011 17:23
“Amacımız AKPM`nin 2005`de sorunla ilgili kabul ettiği 1416 nolu kararnameyi gerçekleştirmektir”.

AKPM bürosundan verilen bilgiye göre, Mevlüd Çavuşoğlu, AKPM`nin kış toplantısı öncesinde, Strazburg`da basın açıklaması yaparken şunları söyledi: “Biz AKPM`nin Dağlık Karabağ’la ilgili alt komite faaliyetinin tamamlamak istiyoruz. Bilindiği üzere, AKPM 2005`te sorunla ilgili 1416 nolu kararname kabul etti. Amacımız alt komite çerçevesinde bu kararnameyi uygulamaktır. Bu konuda AKPM Bürosu da açık şekilde kendi fikrini açıkladı”.

Çavuşoğlu önceleri Alt Komite faaliyetteydi, fakat kurum başkanının ölümünden sonra faaliyeti durduruldu dedi: “Geçen yıl ben her iki ülkenin AKPM`deki temsilci heyetlerin üyeleriyle görüştüm ve her toplantıda görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Son toplantıda anlaştık. Anlaşmaya göre, bu görüşmenin formatı daha da genişletilsin ve her temsilci heyetti temsilen birer milletvekili olsun. Karara göre, konu Büroya sunulacak. Büro Alt Komite’nin faaliyetinin çalışmasını tamamlayacak ve başkanını seçecek. Alt komite yeniden faaliyete başlayacak ve önceki komitenin yetkileri çerçevesinde göreve başlayacak” dedi.

M.Çavuşoğlu, üzelerek Ermenistan`da bazı siyasi yetkililerin, bu konunun AKPM Başkanının özel projesi olduğunu bildirdi: “Bu, yanlış bir düşüncedir. Konuya Ermenistan`a resmi ziyaretim zamanında açıklık getirdim. Bu, özel proje değil., AKPM`nin kabul ettiği karardır. AKPM Başkanının bu konuyu Büro’ya sunma yetkisi var. Bu, AKPM Başkanı sıfatında benim görevim. Konu Büro’nun Cuma günü yapılacak toplantısında müzakereye çıkarılacak. Alt Komite’nin başkanı görevine şimdilik adaylar yok. Ben AKPM`deki siyasi grupların başkanlarına bu hakta bilgi verdim ve zannediyorum ki, Büro, Alt Komite’ye yeni, tarafsız başkan seçecek”.

Kaynak:
Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri