Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mezarlardaki testilerin sırrı çözüldü

17.05.2014 12:21
Soma'da yaşamını yitiren madencilerin mezarlarının üzerine konulan testilerin sırrı ''Madenci susar, kana kana su içmek ister'' diye açıklanıyor.

Soma Madenleri Eynez Ocağı’nda meydana gelen ve sonuçları nedeniyle ‘katliam’ olarak nitelendirilen kazanın acı tablolarına sahne oluyor şehir mezarlığı. Mezarlığa 40 madenci defnedilmiş durumda, 38 mezar ise yeni definler için hazır.

TOPRAK TESTİLERİN SIRRI

Radikal'in haberine göre; Soma Belediyesi tarafından dün çiçeklendirilen mezarların üstünde birer toprak testi bulunuyor. Anadolu mezar geleneğinin bir parçası olan toprak testiler, Soma için farklı anlamlar taşıyor. Bir belediye görevlisi “Madenci susar, kan kana su içmek ister” sözleriyle anlatıyor toprak testinin bu kömür coğrafyasındaki anlamını. Kimi mezarların üzerinde Türkiye ’nin dört bir yanından gelerek, yakınlarını kaybedenlerin acılarına ortak olmak isteyen bazı futbol taraftarlarının bıraktığı takım atkıları var.

SOMA MEZARLIĞININ ÜNİVERSİTELİLERİ

Yer yer ağıtların yükseldiği mezarlığın kendine has ulvi havasını değiştirenler ise çevre üniversitelerden gelen gençler. Neredeyse tümü hayatlarında ilk defa ölüme bu kadar yakın bu gençlerin kimi su dağıtıyor, kimi lokum, kumanya; kolonya döküyor mezar başlarında kaybettikleri için ağıt yakanlara. Bazıları mezarlığın temizliğini üstlenmiş. Günlerdir Soma’da Kızılay gönüllüsü olarak çalışan bu gençlerin büyük bir bölümü 9 Eylül ve Ege Üniversitesi öğrencileri. “Soma’ya gidiyoruz biz” diye haber verdikleri ailelerinin tek dilekleri, “Kendinize dikkat edin, yeter” olmuş.

TRAVMAYA KARŞI ÇALIŞMA BAŞLIYOR

Soma’da çalışmalara katılan sivil toplum kuruluşlarından biri Türk Psikologlar Derneği. Dernek Başkanı Prof. Dr. Gökhan Malkoç, hayatlarını kaybeden madencilerin başta çocukları olmak üzere yakınlarını bekleyen olası tehlikelere dikkat çekiyor. Malkoç, “Herhangi bir kayıp durumunda kişi travma yaşar. O travmaya doğru müdahaleler, doğru uzmanlar eliyle yapılmazsa kişide posttravmatik stres bozukluğu meydana gelir” diyor.

Malkoç, Türk Psikologlar Derneği’nin de aralarında bulunduğu bir meslek örgütleri grubunun 21 Mayıs itibariyle saha çalışmasına başlayacağını, 4’er kişiden oluşan 20 ekibin aileleri ziyaret ederek psikolojik ilk yardım bilgisi vereceklerini, uzun vadede de bölgedeki çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Bu haber toplam 1514 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri