Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MGK'dan "Çözüm" ve "Gezi" mesajı

25.06.2013 23:09
MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride, çözüm sürecinde gelinen aşamanın değerlendirildiği belirtildi.

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) haziran ayı olağan toplantısısona erdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde saat 14.20'de başlayan toplantı, 5 saat sürdü.

Toplantının bir bölümüne, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı.

MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride, halkın huzurve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında "çözüm süreci"nde gelinen aşamanındeğerlendirildiği vurgulanarak, "Sürecin kalıcı bir güven ortamı sağlayacak şekilde devam etmesi için alınmasıgereken tedbirler görüşülmüştür" ifadesi kullanıldı.

Bildiride, Reyhanlı ilçesinde yaşanan saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlar için duyulan derin üzüntünün toplantıdadile getirildiği, ilçede hayatın normale döndürülmesi amacıyla alınan tedbirlerin incelendiği ifade edildi.

MGK bildirisinde, "Ayrıca, son günlerde gerçekleşen toplumsal olaylar değerlendirilmiştir" denildi.

Suriye ve Irak'taki gelişmeler

Suriye'deki gelişmelerin bütün boyutlarıyla ele alındığı belirtilen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Ülkede, ihtilafın halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda sona erdirilmesine yönelik yürütülen çabalarda gelinen aşama ve atılması gereken adımlar görüşülmüştür.

Ülkemizdeki barınma merkezlerinde bulunan ve sayıları iki yüz bini aşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar da gözden geçirilmiştir.

Bugün meydana gelen saldırıda şehit olan Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu'nun kaybından duyulan derin üzüntü dile getirilmiş, bu vesileyle Iraklı kardeşlerimize taziye dilekleri ifade edilmiştir.

Irak'ta son günlerde artış gösteren şiddet ve terör eylemleri kınanmış, bu ülkenin huzur ve istikrara kavuşturulmasına yönelik çabaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır."

"Filistin'de iç uzlaşı zaruri"

Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleriyle ikili ilişkilerin ve son dönemde gerçekleşen üst düzey ziyaretler ile bölgesel gelişmelerin de toplantıda değerlendirildiği aktarılan bildiride, "Ayrıca Ortadoğu barış sürecinin canlandırılmasına yönelik yoğunlaşan çabalar ve bu kapsamda zaruret arz eden Filistin iç uzlaşı sürecindeki gelişmeler de gözden geçirilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiride, Türkiye'de hassasiyetle takip edilen gıda güvenliği konusunda alınan ve alınması planlanan tedbirlerin de toplantıda görüşüldüğü kaydedildi.

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri