Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP, CHP'yi eleştirdi

29.01.2011 14:50
Bahçeli'nin eski Başdanışmanı çok çarpıcı açıklamalar yaptı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin eski Başdanışmanı Prof.Dr.Vedat Bilgin, Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A'daki "Görüş Farkı" programında çarpıcı açıklamalar yaptı. Tunus ve Mısır'da yaşananları "Milli Şefliğin yıkılışı, Kemalizmin tasfiyesi" olarak gören Bilgin, Yargı reformuna karşı halkı "direniş"e çağıran CHP'yi de eleştirdi. Bilgin, "Halkı sokağa çağırmak Marksist iç savaş beyanıdır, geriliktir" diye konuştu.

HALKI SOKAĞA ÇAĞIRMAK GERİLİKTİR, MARKSİST İÇ SAVAŞ BEYANIDIR

CHP, Yargı Reformu'na karşı vatandaşı "direniş"e çağırırken sokak sokak mücadele edileceğini söylemişti. Vedat Bilgin, CHP'nin direniş çağrısının demokrasi dışı, Marksist iç savaş beyanı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Tarihin çöp sepetine atılması gereken iptidai müdahalelere ihtiyaç duyuluyorsa burada sefalet,gerilik vardır. Eğer hevesleri Türkiye'yi istikrarsızlığa, kaosa sürüklemezse bu talihsizliktir. Halk buna hoş bakmaz"

CHP ATATÜRK'ÜN PARTİSİYSE ERGENEKON'A KARŞI ÇIKAR

Ergenekon sürecine karşı CHP'nin tutumunu eleştiren Vedat Bilgin, "CHP gerçekten Mustafa Kemal'in partisiyse, bağımsızlığa sahip çıkıyorsaErgenekongibi illegal yapıları tasfiye edecek anlayışta olması lazım. Daha fazla demokrasi,özgürlük açılımı yapmalı,illegal yapılarla mücadele eden meşru güçlere destek vermeli" dedi. Bilgin, darbelerin, askeri müdahalelerin Türkiye'yi her zaman yabancıların etkisine açık hale getirdiğine dikkat çekti. Siyasetçilerin Türkiye'yi daha demokrat ve özgür bir ülke yapmak için çalışması gerektiğini belirtti. Darbeci ve müdahalecilerin bir çoğunun adının bile hatırlanmadığını kaydeden Bilgin, "28 şubat'ta bir ahlaksız çıkıp Mehmet Akif'e saldırmıştı. Bugün adını kim hatırlıyor? Bu topraklarda bu bayrak dalgalandıkça M.Akif hatırlanacaktır ama ahlaksızlar, saldırganlar unutulacaktır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE "KARŞI DEVRİM"İN ADI "DEMOKRATİK DEVRİM"DİR

Yargı reformununCHPtarafından "Karşı Devrim" olarak nitelendirilmesine de tepki gösteren Vedat Bilgin, Türkiye'nin büyük bir dönüşüm yaşayarak yenilendiğine işaret etti:"Haklılar, bir karşı devrim oluyor. Halkın dışında yönetimi ele geçiren güruh halk tarafından değiştiriliyor. Devrim diyeceksek bunun adı devam etmekte olan 'demokratik devrimdir'

MHP BÜNYESİ ERGENEKON'U KABUL ETMEZ

Vedat Bilgin, Ergenekon sanıklarının MHP'den milletvekili adayı yapılma ihtimalini de değerlendirdi. MHP'nin tabanının bunu kabul etmeyeceğini iddia eden Bilgin, "MHP bünyesi asla bunu kabul etmez. Türkiye'nin milliyetçiliği ağırlıklı olarak muhafazakarlıkla iç içedir. Milliyetçilerin bu ülkenin tarih ve köklerine karşı aldığı tavır muhafazakardır. Sayın Genel Başkanın(Devlet Bahçeli) da böyle bir şeye gireceğini zannetmiyorum"

MHP'Yİ BARAJ ALTINA BAŞKASI DEĞİL KENDİSİ İTER

MHP'nin seçimlerde baraj sorunu yaşayacağı tartışmalarını da değerlendiren Bilgin, bunun yanlış bir tartışma olduğunu söyledi. MHP'nin yüzde 10'un üzerinde bir zeminde oturduğunu kaydeden Bilgin, "MHP'yi neAK Partine CHP baraj altına koyabilir.MHPbaraj sorunu yaşarsa bunu kendisi yaşatabilir. MHP kendi söylemine dikkat etmesi gerekir. Her parti başarısını da, başarısızlığını da kendi eylemi, projesiyle ortaya koyar

ORTADOĞU'DA MİLLİ ŞEFLİK YIKILIYOR, KEMALİZM ÇÖKÜYOR

Tunus'ta başlayan Mısır'ı sarsan halk ayaklanmasını Türkiye'nin tek parti döneminden kurtulduğu döneme benzeten Vedat Bilgin ilginç saptamada bulundu. Bilgin, "Yasemin Devrimi'nin kokusu tüm Ortadoğu'ya yayılacaktır. Bu 1950'de Türkiye'nin yaşadığı demokrasi dalgasıdır.Tabiri caizse milli şeflik yıkılıyor, Kemalist model çöküyor, buralara öyle bakmak lazım. Ortadoğu için Türkiye çok önemli bir örnektir.Türkiye, demokrasisi,modernleşmesi ile oraları etkiliyor"

LİBERALLER, HALKA "ZENCİ" GİBİ BAKIYOR

Hükümet'in alkol düzenlemesi, heykel tartışması gibi icraatlarına tepkili olan liberal aydınların durumunu da değerlendiren Bilgin, "Bunlar halka beyazların siyah halka baktığı gibi bakıyorlar. Bu tavır liberallikle ilgili değildir; batıcılıktır,sömürge yönetim kültürüdür. Naipol sendromudur. Bir ülkenin kendi gençliğini korumak için tedbir alması, içki v.s düzenleme yapması dünyanın her tarafında normaldir, liberal siyasal hayatın olduğu ülkelerde de yaygın olan bir uygulamadır." İfadelerini kullandı.
 


 

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri