Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP , CHP ve BDP'den saldırıya ilk tepki

19.10.2011 13:56
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve CHP'li Muharrem İnce Hakkari’deki terörist saldırılarından hükümeti sorumlu tuttu.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, 26 askerin şehit olduğu Hakkari'deki terörist saldırılardan hükümeti sorumlu tuttu. "Bıçak kemiğe değil gırtlağa dayandı" diyen Şandır, "Bu kanın sorumlusu AKP hükümetidir, açılım politikalarını başlatanlardır, Başbakan Erdoğan'dır, Beşir Atalay'dır" dedi.

"GÜNDE 30 ŞEHİT VERİR HALE GELDİK"

MHP olarak öncelikle etnik bölücü terör örgütünü şiddetle ve nefretle kınadıklarını söyleyen Şandır şöyle devam etti: "Terör örgütüne destek verenleri, terörü hoşgörü ile karşılayanları, saldırılar karşısında Türkiye'yi suçlamaya çalışanları kınıyoruz. Terörü destekleyenleri kınıyoruz. 10 yıldır Türkiye'yi yöneten AKP hükümetinin uyguladığı yanlış politikalar ile günde 30 şehit verir hale geldik. Türkiye adet örtülü savaşın saldırıları altında kan kaybediyor. Bunun sorumlusu on yıldan beri ülkeyi yöneten AKP iktidarının uygulanan politikaların sonucudur. Bu akan kanın sorumlusu "Güzel şeyler olacak" diye açılım politikaları başlatanlardır."

"BU KANIN SORUMLUSU AK PARTİ'DİR"

Terörle müzakere değil, mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Şandır, bu mücadelenin de "adam gibi" yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Milletin başı sağ olsun acımız büyük. Milletin oyuyla iktidar olmuş AKP'nin sorumluğunu haykırıyoruz. Akan kanın sorumlusu AKP'dir. Yıllardır kara harekatı, Kandil'in ortadan kaldırılması ısrarla istenilmesine karşın hükümet ayak sürümektedir. Meclis operasyon yetkisini verdi ama yapılmadı. Tam mücadele edilecek. Hava, kara harekatı, yurt içi yurt dışı finansal kaynakları durdurmak için strateji belirleyip kararlı şekilde mücadele edilmeli. Kimse Türkiye devletinden güçlü değil, çaresiz değil. İktidar kafasını kuma sokmamalı. Açılım politikaları ile terörle mücadele edilemeyeceğini, binlerce şehit vererek anlayamadı. Bıçak kemiğe değil gırtlağa dayandı. Ne yapılması gerekiyorsa yapması gerek. Bu kanın sorumlusu AKP hükümetidir, açılım politikalarını başlatanlardır, Başbakan Erdoğan'dır, Beşir Atalay'dır."

CHP'Lİ İNCE HÜKÜMETE YÜKLENDİ

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Son derece üzgünüz. Herkesin aklını başına toplaması lazım" dedi.

Hükümete de seslenen İnce, şöyle dedi: "Bugün 26 tane evde yangın var. Yani bu alçaklar, bu hainler, bu ağır silahları nereden buluyor, hangi ülkeler veriyor, kimler veriyor? Bıçak kemiğe dayanmış aslında. Bu böyle bir acı, her sabah uyandığımızda kaç şehidimiz var diye kalkıyoruz. Hükümet terörle mücadeleyi ciddi bir iş olarak görmeli. Biz yanındayız, yardımcıyız, ne zaman tezkere isteseler 'evet' dedik ama hükümet terörle mücadelede samimiyetsiz, kafası karışık. Sıfır noktasında terörden ne hale geldik, 9 yılda ne hale geldik."

PKK'YA SAVAŞI DURDUR ÇAĞRISI

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkari'deki terör saldırısıyla ilgili, ''Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen bu ateş hepimizin yüreğini yakmış, her birimizi derinden sarsmıştır.

Acıların kelimelerle ifade edilemediği anları yaşıyoruz'' ifadelerini kullandı. Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin bir kez daha derin bir acıyla sarsıldığını belirterek, yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifa diledi.

Demirtaş, şunları kaydetti: ''Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen bu ateş hepimizin yüreğini yakmış, her birimizi derinden sarsmıştır. Acıların kelimelerle ifade edilemediği anları yaşıyoruz. Bu savaşa da, ölümlere de 'artık yeter' diyoruz. Bu ölümlere ve yaşanan bu acılara karşı devlet ve hükümetlerin 25 yıldır tekrarlayıp durdukları çözüm üretmeyen ve savaşta ısrar eden açıklamalara da 'artık yeter' diyoruz. Yaptığımız çağrılara bugüne kadar olumlu bir yanıt gelmedi. Bugün yaşanan bu acılı tablo bir kez daha göstermektedir ki Türkiye'nin ekmek, su, hava kadar en acil ihtiyacı barıştır ve Türkiye'nin barıştan başka hiçbir seçeneği de yoktur. Bunun için Türkiye'nin bir an önce bu çatışmalı ortamdan çıkarılması, ölümlerin durdurulması ve bir barış sürecinin başlatılması herkesin ortak hedefi olmalıdır. Hükümete de PKK'ya de bir tek saniye daha kaybetmeden acilen savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz.''

Annelerin bu acıyı hiçbir şekilde hak etmediklerini vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti: ''Devlet, hükümet, parlamento, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, hepimiz, bu çatışmaların, akan kanın durdurulması, Türkiye'nin onurlu bir barış sürecine evrilmesi için seferber olmalıyız. Sorunları, diyalog ve uzlaşıyla çözme zemininin güçlendirilmesi gerekiyor. Yaşanan bu derin acının gerçekten son olması için Hükümeti de Meclisi de el ele vererek sorunun bütünlüklü ve köklü olarak çözümü için birlikte çalışmaya çağırıyoruz.''

 

Bu haber toplam 1750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri