Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP 7 dil bilen Vekili ihraç etti

18.12.2011 02:47
MHP Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç partisinden ihraç edildi.

Geçtiğimiz aylarda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "disiplinsiz ve dengesiz" davranışlarından dolayı Merkez Disiplin Kurulu'na sevk ettiği MHP Antalya milletvekili Yusuf Ziya İrbeç partisinden ihraç edildi.

İrbeç'in ihracına yönelik kararı, Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Mehmet Nacar yazılı bir açıklamayla duyurdu. Nacar açıklamasında şunları kaydetti:

"Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığının 22 Ekim 2011 tarihli yazıları ile Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç'in MHP'den tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kuruluna sevkine karar kılınmış, Kurulumuzun 24 Ekim 2011 tarihli kararı ile sevk talebi kabul edilerek takibat başlatılmıştır. Yapılan işlemler sonrası Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç'in MHP'den kesin çıkarma cezası ile tecziyesine karar vermiştir."

İrbeç'in ihracıyla MHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 52'den 51'e düştü.

AK Parti'nin ekonomi kurmayıydı

Doktorasını yurtdışında yapan İrbeç, Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Arapça'yı çok iyi derece, Rusça ve İspanyolca'yı ise orta derece biliyor. İktisat profesörü olan İrbeç, öğretim üyeliği sonrası çeşitli kurumlarda danışmanlık da yaptı.

23. Dönemde AK Parti'den Milletvekili de olan İrbeç, Ekim 2007- Ekim 2009 sürecinde AK Parti'de Ekonomik İşler Başkan yardımcılığı da yaptı. İrbeç 22 Temmuz seçimlerinde ise MHP sıralarında Meclis'e girmişti.

MHP'den ihraç edilen İrbeç, disiplin kuruluna sevki sonrası yaptığı açıklamada ihracının istenmesini "art niyet ve demokratik nezaketsizlik'' olarak nitelemişti.

ROTAHABER 

Bu haber toplam 3124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri