Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP değişikliğe yeşil ışık yaktı

16 Şubat 2009 / 17:38
MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, yerel seçimlerden sonra Anayasa değişikliği için Meclis'te bir uzlaşma komisyonu kurulması halinde bu komisyona katılacaklarını açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Nisan ayında Anayasa değişikliği gerçekleştirilebileceği yönündeki açıklamasının ardından gözler muhalefete çevrildi.

Anayasa değişikliği için uzlaşmaya yanaşmayan CHP'nin aksine MHP, oluşturulacak bir uzlaşma komisyonuna üye vereceğini açıkladı.

MHP'nin daha önce oluşturulmasına karar verilen ancak CHP'nin üye vermemesi nedeniyle hayata geçemeyen Uzlaşma Komisyonu için ismini bildirdiği Mersin milletvekili Behiç Çelik, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı.

Türkiye'de Anayasa değişikliğinin gerekli olup olmadığı tartışmalarının yaşandığına işaret eden Çelik, değiştirilmesi gerekli olan hususlar bulunduğunu vurguladı.

Çelik, bunların tartışılabileceğini ama Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesine aykırılık teşkil eden bir metni kabul etmeyeceklerini vurguladı. Anayasal kurumların temel yapısı konusu, yargının tam bağımsız olması, dokunulmazlıkların kaldırılması gibi konuların gündeme gelebileceğini, milletvekillerinin hukuki statüsünün yeniden tanımlanabileceğini belirten Çelik, ekonomik ve sosyal haklarla ilgili düzenlemeler yapılabileceğini söyledi.

2007 yılı Ekim ayından sonra yapılan tartışmaların ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin, belli odakların kendiliklerinden Anayasa hazılamalarına karşı çıktğını ve Anayasa değişikliği için yegane merciinin TBMM olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Çelik, Bahçeli'nin Anayasa değişikliği için TBMM Başkanı tarafından sorumluluk alınması gerektiğini dile getirdiğine işaret etti.

Çelik şunları söyledi:

"Meclis Başkanı da bir uzlaşma komisyonu oluşturulmasını teklif etki. MHP, benim de dahil olduğum iki kişiyi görevlendirdi. Uzlama Komisyonu konusunda verdiğimiz kararın arkasındayız. Seçimlerden sonra bir uzlaşma komisyonu kurulması halinde katılacağız. Anayasa değişikliği ile ilgili görüşümüzü bildirip Anayasa'nın 21. yüzyıla uygun bir Anayasa haline gelmesine katkıda bulunuruz".


Kaynak:
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri