Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaset skandalında yeni gelişme

26.05.2011 09:00
MHP'de 10 yöneticinin istifasına neden olan görüntüleri yayınlayan servis sağlayıcı adreslerden biri İstanbul'da, 26'sı yurtdışı kaynaklı çıktı. Dosya İstanbul'a gönderildi.

MHP'den 10 yöneticinin istifa etmesine neden olan "kaset skandalı" ile ilgili soruşturmanın Ankara ayağını yürüten Ankara Başsavcılığı, yetkisizlik kararı vererek dosyayı İstanbul'a gönderdi. Dosya üzerinde Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın takipsizlik kararı vermesinde servis sağlayıcılardan birinin İstanbul'da çıkması etkili oldu. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcısı Fikret Seçen'in soruşturma savcısını birkaç gün içinde belirleyeceği öğrenildi. Sabah gazetesinden Alper Sancar ve Ersan Atar'ın haberine göre, İstanbul'daki soruşturmada da Küçükçekmece eski Belediye Meclis Üyesi Faruk Bayındır ile Bayındır'a ait işyerinde çalışan bir kişinin sorgulandığı ortaya çıktı.

SİYASET MÜHENDİSLİĞİ

Ankara Başsavcılığı'ndaki soruşturma aşamasında, görüntüleri yayınlayan 28 internet sitesine bu görüntülerin ABD, İtalya ve Almanya'daki IP numaraları ile yüklendiği belirlendi. 26 servis sağlayıcının yurt dışında bulunduğu belirlenirken biri tespit edilemedi, biri de İstanbul'da çıktı. Bu durum, Ankara Başsavcılığı'nda, görüntülerin organize bir şekilde yayıldığı görüşü oluşmasına neden oldu. Ankara Başsavcılık soruşturma aşamasında internet sitelerinde görüntülerin yayınlanacağına ilişkin duyurudaki ifadeleri dikkate aldı. Bu duyurularda, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve parti yönetiminin istifa etmemesi halinde görüntülerin yayınlanacağına ilişkin ifadeler bulunduğunu dikkate alan Başsavcılık, bunun "şantaj" suçunu oluşturduğu sonucuna vardı ve tehdit içerikli bu ifadeleri "siyaset mühendisliği" olarak nitelendirdi. Soruşturmayı Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'nin yürütecek olması, yetkili savcılığın belirlenmesinden öte sonuçlar doğuruyor. Ankara Başsavcılığı soruşturmayı "özel hayatın gizliliğinin ihlali" suçundan yürütüyordu. Soruşturmanın, "suç işlemek için örgüt oluşturma" kapsamında yürütülecek olması nedeniyle adresleri tespit edilen evlerde arama yapılması ve MHP'lilerin birlikte oldukları kadınların ifadelerine başvurulması için MHP'lilerin talepte bulunmasına gerek kalmayacak.


Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri