Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaset skandalı MHP'yi nasıl etkiler?

23.05.2011 09:29
MHP'de yaşanan kaset skandalının etkileri Metropoll, Konda ve Sonar'a soruldu...

MHP'yi sarsan kaset skandalı, mitinglerdeki polemiklerin ana konusunu oluştururken, kasetlerin MHP'yi nasıl etkileyeceğini araştırma şirketi sahipleri yorumladı:

KONDA'nın sahibi Tarhan Erdem

Yansıyan olayların, siyasi hayat için doğru olmadığı kesin. Çok organize bir iş olduğu belli ve çok çirkin. Planlanmış, hedefi olan bir hareket olarak görüyorum. MHP'li yöneticilerin istifa etmeleri de doğru bir yaklaşım. Ancak bütün bunların sonunda ben MHP'ye oy olarak büyük bir etkisi olacağını sanmıyorum. Bir kişi hakkında çıkarılan bir dedikodu, kaset vs. özel hayat yönüyle istismar edilebilir; fakat ona oy verme kararında olanların fikrini değiştirmez.

'Net bir şey söylenemez'

METROPOLL Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar Yaşananların bugünkü haliyle kaldığını kabul etsek bile MHP'yi nasıl etkileyeceğini söylemek zor. İnsanlar 'Büyük sorumsuzluk var, bunları yapanları cezalandırmak lazım' deyip başka yere de yönelebilir; 'MHP birileri tarafından hedef alınıyor, komplo var' deyip oyları da artırabilir. Net bir şey söylemek mümkün değil. Asıl üzerinde durulacak konu ise bence şu: CHP'de Baykal'a yönelik olarak uygulanan yöntem lider değişimini beraberinde getirdi. Burada da amaç bence üst yöneticilerin ve MHP'nin tasfiyesinden çok Bahçeli'yi görevinden uzaklaştırmak. Ancak Bahçeli, Baykal gibi 'Gidiyorum' demedi. Dolayısıyla CHP'deki değişimi hedefleyerek başarı sağlayanlar, şu an MHP'de aynı sonuca ulaşamadı.

MHP'nin oyları artacak SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı

Verilere dayalı olmamakla birlikte bu gelişmelerin MHP'nin oylarını artıracağını düşünüyorum. Burada gerçekten bir mağduriyet var ve bir plan işletildiği görülüyor. 10 yöneticinin bu şekilde şantaja maruz bırakılması tesadüf değil. Bunun da ters teptiği yavaş yavaş yansımaya başladı. MHP'ye oy vermeyi düşünmeyen birçok kişiden, 'Bu oyunu bozmak için oyumu MHP'ye vereceğim' sözlerini duydum. İstanbul, Ankara,İzmir, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerde ciddi oy artışına yol açacağını düşünüyorum.

Bu haber toplam 1690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri