Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP Tezkere İçin Kararını Verdi !

04.10.2012 14:04
Mhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli Tezkere için Kararını Verdi. Yaptığı Açıklamada " Türkiye'nin elinin güçlü olması için tezkerenin çıkması lazım" açıklamasını yaptı..

MHP'DEN HÜKÜMETE DESTEK

CHP ve BDP'nin "hayır" dediği Suriye tezkeresi konusunda MHP'den de karar çıktı. MHP, hükümetten yana tavır aldı. MHP lideri Devlet Bahçeli, ' Türk devletinin elini güçlü kılmak için hükümete yetki verme taraftarıyız' dedi.
Tbmm Genel Kurulu, hükümetin Suriye konusunda TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin dün gece hazırladığı Suriye tezkeresini görüşmek üzere saat 10.00'da toplandı.


Sabah saatlerinde Tbmm Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve AKP Grup Başkanvekilleri ile Suriye konusundaki tezkereyi görüşmek üzere bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıya AKP Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş'ın yanı sıra Meclis bürokratları da katıldı.


Gündem dışı konuşmaların ardından, Suriye konusunda TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi görüşülecek. Görüşmeler kapalı oturumda devam edecek.


BAŞBAKAN Tbmm'YE GELDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tezkere görüşmelerine katılmak üzere Tbmm'ye geldi.


CHP TEZKEREYE 'HAYIR' DİYECEK


CHP Grubu, Tbmm'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında saat 09.00'da toplandı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda CHP, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisi verecek olan tezkereye 'Hayır' oyu verme kararı aldı.


CHP, 'Hayır' oyu vereceklerinin gerekçesi olarak ise bunun bir 'savaş tezkeresi' olmasını gösterdi.


MHP NE YAPACAK?


MHP'li Oktay Vural, Tbmm'de, gazetecilerin, MHP'nin, Suriye konusunda TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'ne ne oyu vereceğine ilişkin soruya, "Sağlıklı bir değerlendirme yapıyoruz. Türkiye'nin menfaatine göre davranacağız" karşılığını verdi.


BDP 'HAYIR' DİYECEK


CHP, kararını netleştirmek için Meclis grubunu toplarken, BDP ise 'hayır' diyeceğini net şekilde ortaya koyan tek parti oldu. Tezkerenin 'gizli' oturumda görüşülmesi beklenirken, kabul edilmesi için 'salt çoğunluk' yeterli olacak.


AK PARTİ'DE HERKES 'EVET' DEMEYEBİLİR


Hükümetin getirdiği bir tezkere olmasına karşın Suriye tezkeresine AK Partili vekillerin tamamının 'evet' oyu vermeyebileceği söyleniyor.


Türkiye'nin Suriye konusunda dikkatli olması ve savaşa çekilmek istendiğini düşünen bazı AK Partili milletvekillerinin tezkereye karşı 'evet' demeyeceği belirtiliyor. Ancak herşeye rağmen Mecliste 326 sandalyesi bulunan Ak Parti'nin, tezkereyi tek başına çıkarabilecek konumda olduğunu ifade ediliyor.


MUHALEFET USUL HATASI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ


Tbmm'de tezkerenin okunmasının ardından kapalı oturuma geçilmek istendi. Bu arada araya giren muhalefet vekilleri tezkerenin gerekçesinde usul hatası olduğunu söylediler.


MHP'li Oktay Vural ve CHP'li Muharrem İnce "Önemli bir oturum konuşuyoruz. İzninizle usül konusunu netleştirelim." dedi.


MUHARREM İNCE'DEN AÇIKLAMALAR


5 dakika konuşma süresi alan Muharrem ince çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Bizim söyleyeceklerimiz kapalı değil. Neden milletten saklayacağız bunu!" diyerek kapalı oturumu eleştiren CHP'li Muharrem İnce, hangi AKP'linin hangi vekilin çocuğu savaşa gidecek? Bu doğru değil. Bu milletin çocukları savaşa gidecek bunu herkesin bilmesi lazım"


"BU BİR PALAVRA"


Meclisin kapalı oturuma geçmesine karşı çıkan İnce, "Milleti kandırmaya gerek yok. Tartışmalar milletin gözü önünde olsun diyerek sitem etti. İnce, kapalı "Oturumda gizli bilgi aldığımız falan yok!" diyerek oturumun açık yapılması taraftarı olduğunu söyledi.  

Bu haber toplam 2938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri