Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP vaadetti AK Partili belediye yaptı

30.07.2011 10:31
MHP'nin en büyük seçim vaadini AK Parti hayata geçirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yoksul ve yardıma muhtaç ailelerin marketlerden istediği gibi alışveriş yapabilmesi için ’41 Kart’ sistemini hayata geçirdi.

Vatandaşlar bu sayede normal yardım paketlerinin aksine istediği gıdayı alabilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, bu sayede insanların yardım aldığının anlaşılmayarak mağdur olmayacağını, kartlarla sadece gıda ürünlerinin alınabileceğini söyledi.

12 Haziran 2011 seçimlerinde siyasi parti liderlerinin ‘Her ev hanımına ayda 600 lira maaş’ ve ‘Her fakire hilal kart’ vaatlerini AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdi. Vakıfbank işbirliğiyle hayata geçirilen ve gıda yardımına çok farklı bir boyut kazandıran gıdada kartlı sistem, tüm yönleriyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor, '41 Kart' adı verilen gıda kartı, vatandaşların mahcubiyet yaşamasının önüne geçerken, gıda yardımı devam eden vatandaşların kalan yardımları ücrete çevrilerek, gıda yardımlarını '41 Kart'la almaları sağlanacak.
Vakıfbank, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından isim listesi gönderilen vatandaşlara ait '41 Kart'ını 7 iş günü içerisinde belediyeye teslim edecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin belirttiği kriterler doğrultusunda, her ilçede şubesi bulunan marketlerle anlaşılabileceği gibi her ilçeden farklı marketlerle de anlaşma yapılabilecek. Kartlı sistemle sadece gıda alışverişi yapılabilecek. Gıda dışında, alkol ve tütün mamulleri gibi ürün alınamayacak. Gıda dışı alışverişin engellenmesi ise yüzde 8 ve altındaki KDV değerleri üzerinden Vakıfbank’ın çözüm ortağı olan IBM tarafından yazar kasa sistemine yapılan yazılım ile sağlanacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Kocaeli Büyükşehir olarak kentte yaşayan bütün yoksullara yardım etmeye çalıştıklarını söyledi.

41 KART SAYESİNDE YARDIM ALAN ÇEVRESİNE MAHCUP OLMAYACAK

İnsanlara yardım ederken, vatandaşların rencide olmaması gerektiğinin altını çizen Yazıcı, yapılan yardımlardan hiç kimsenin haberinin olmaması için ’41 kart’ sistemine geçildiğini belirterek, “Bu tür durumların ilimizde de yaşanmaması için biz insanlarımız yardımları alırken komşusunun dahi haberi olmasın diye düşündük. Sağ elin verdiğini sol el göremeden '41 Kart' diye adlandırdığımız kart sistemine geçtik.” dedi.

Ailenin gelir durumun ve ailede yaşayan fert sayısına göre kartlara para yükleneceğini dile getiren Yazıcı, yardımların otomatik olarak yapılacağını kaydetti.

Gıda yardımına hak kazanan vatandaşlara Vakıfbank'la yapılan anlaşma gereği bir kart hazırlanacağını dile getiren Yazıcı, kartlara ailelerin fert ve yoksulluk durumuna göre yükleme yapılacağını kaydetti.

Yazıcı,“Kentin tüm noktalarında tüm ilçelerde birden fazla marketten yapılan anlaşmalarla insanlarımız bizlerin de kullandığı gibi kredi ve bankomat kartı ile alışverişini yaptıktan sonra pos makinesinden geçirecek. İhtiyacı olan maddeleri alacak.” şeklinde konuştu.

KARTLA ALKOL VE TÜTÜN MAMULÜ ALINAMAYACAK

'41 Kart'ın birçok faydası olduğunu kaydeden Yazıcı, kartlarla alkol ve tütün mamullerinin alınamayacağını önemle vurguladı.

Yazıcı, '41 Kart'ın faydalarını ise şöyle anlattı: “Yardım aldığı çevresi tarafından bilinmeyecek. Bunun rahatsızlığını yaşamayacak. Normal herkes gibi alışverişini yapacak. Bir diğeri istediği gıda maddelerini alacak. Aile fertleri ya da aile reisi zaman zaman o yoksulluğa rağmen yardımla gelen parayı yanlış yerlerde harcaya biliyordu. Markete gittiğinizde bu kartla sigara alkol alamayacaksınız. Bu türden ürünler almanız mümkün değil sistem kabul etmeyecek. Sadece gıda maddeleri alabileceksiniz.”

Yazcı sistemle ilk etapta 3 bin 590 aileye yardım edileceğini ve bu ailelere kartlarının dağıtılacağını açıkladı.  

Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
BUNLARDA VATANDAŞ..........................
CONNECT
HER HAYIRLI İŞİ YAPANDAN VESİLE OLANDAN ALLAH RAZI OLSUN BİRDE YÜZBİNLERİ BULAN ÇEK MAĞDURU ESNAFIN ÇİLESİNİ DURDURAN OLSA SADAKA FALAN İSTEYEN YOK SADECE ŞU DURUM VAR :ADAM İFLAS ETMİŞ ÇEKLER MALUM BİZDE SENET GİBİ KULLANILIYOR BUNLARIDA ÖDEYEMİYOR İFLAS ETMİŞ ZATEN AİLESİNİ YURDUNU YUVASINI ÇOLUK ÇOCUĞUNU KORUMAYA ÇALIŞIYOR DAHA ÖNCE ESNAF VB İKEN DÜŞÜYOR İNŞAATLARDA ÇALIŞIYOR KÖMÜR ÇEKİYOR ÇÖP TOPLAYAN VAR AİLESİNE BAKABİLMEK BORÇLARINI ÖDEYEBİLMEK İÇİN TAM BİR FACİA AİLE DRAMI İNSANLIK DRAMI HEPSİ VAR ALLAH KİMSENİN İŞİNİ BOZMASIN PEKİ BUNDAN SONRA NE OLUYOR BİRİSİ ELİNDEN Mİ TUTUYOR HAYIR AMA DEVLET YAKASINDAN TUTUYOR HADİ ŞİMDİDE HAPSE MADEM ÇEKİNİ ÖDEYEMEDİN İFLAS ETTİN BUDA NEYE TUTARSAN TUT AİLE PER PERİŞAN OCAKLAR SÖNÜYOR ÇOLUK ÇOCUK PERİŞAN BUNLAR MİLYONLARI BULAN İNSANIMIZIN DRAMI BUNLARDA BİZİM VATANDAŞIMIZ VATANINA MİLLETİNE BAĞLI İNSANLAR SONUÇ ÇOKAÇIK ÇOLUKÇOCUK ORTADA KADIN ORTADA DEVLETİMİZ HALA VATANDAŞ OLARAK GÖRÜYORSA BU İNSANLARADA BİRÇÖZÜM BULUR İNŞ.
30 Temmuz 2011 Cumartesi 14:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri