Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'DE ŞOK ETKİSİ YAPAN ANKET

15.03.2011 14:25
Genel başkanın moralini bozan seçim anketinden bakın nasıl bir sonuç çıktı?
MHP'de Mansur Yavaş'ın çıkışı

MHP İl Başkanlıkları tarafından ilçeler aranıp, "Kimleri milletvekili adayı olarak görmek istemiyorsunuz?" diye soruluyor.

1-Başörtüsü düşmanlarını

2-Ergenekoncuları

3-Cumartesi Anneleri'nin eylemine destek verenleri


Bu bilgiler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de ulaşıyor. Ayrıca partide kişisel ağırlığı olanlar da Bahçeli'ye bu yönde telkinlerde bulunuyorlar.

Ancak bunların sayısı çok az.

İçlerinde bizzat görüşenler ya da mektup yazanlar var.

Peki Devlet Bahçeli bunlara ne karşılık veriyor?

Orasını bilemiyorum.

"Elinizde silah değil,bilgisayarolacak" demek suretiyle, Türk demokrasisine büyük hizmet etmişti Devlet Bahçeli.

Böylece, Ergenekoncuların ülkücü gençleri kullanmasının önüne geçmişti. O nedenle Ergenekoncular tarafından MHP Genel Merkezi'nin önüne siyah çelenk bırakılarak, protesto edilmişti.

Aynı Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçiminde parlamentoya girmek suretiyle rejimin önünü açmış, türban yasağının kaldırılması için yapılan Anayasa değişikliğini desteklemişti.

Bunlar Bahçeli'nin doğrularıydı. O nedenle 1999-2002 arasındaki ANASOL-M hükümetinde başarısız bir sınav vermesine rağmen yeniden parlamentoya girmeyi başardı ve doğruları savunduğu sürece oyları yüzde 20'ye doğru tırmanmaya başladı.

Ancak 29 Mart yerel seçimleriyle birlikte Bahçeli, kendi doğrularına savaş açan bir lider konumuna düştü.

Bahçeli,Balyoz Darbe Planısanığı Engin Alan'ı önce kendisine "başdanışman" yaptı. Bununla da yetinmedi, "Engin Alan partimizin üyesi. Kendisi ve ailesi önce Cenab-ı Allah'a sonra MHP'ye emanet" diyerek adaylığını ilan etti.

Peki ne yapmıştı Engin Alan? 24 Aralık 2002 tarihinde 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Engin Alan imzasıyla birliklere yayınladığı emirde, okullardaki türban tehlikesine karşı önlem alınmasını istemiş, personelin, eş ve çocuklarının izlenmesini ve türbanlı olanların fişlenmesini istemişti.

Bir yanda "Bacımın başörtüsüne uzanan eller kırılsın" diye mücadele veren çilekeş ülkücüler, öbür tarafta türbanlıları fişleten MHP adayı.

MHP seçmeninin siyasi hafızası güçlüdür. Seçim barajı ya da siyasi ikbal demezler. Kara gün dostudur onlar. Dava derler, inanç derler, vefa derler. Oylarını MHP'ye verirler.

O nedenle DGM'ci Nusret Demiral'ın Türkçe ezanla ilgili sözlerinden dolayı barajın altında kaldıklarını unutmadılar.

Başörtüsü düşmanlarının ve Ergenekon sanıklarının aday gösterilmesinin MHP'ye zarar vereceği yönündeki görüşlerini Bahçeli'ye iletenlerden birinin 29 Mart yerel seçimlerinde MHP'ninAnkaraBüyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş olduğunu öğreniyoruz.

12 Mart tarihli Radikal Gazetesi'nde Rıfat Başaran imzalı haberde, şöyle deniliyor:

"Alan'ın yanısıra bazı Ergenekon sanıklarının aday adayı olarak isminin anılması MHP'de rahatsızlığa neden oldu. Partinin önde gelen isimlerinden MYK üyesi Mansur Yavaş, Bahçeli'ye bir mektup yazarak durumla ilgili olumsuz görüşlerini bildirdi."

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde MHP'nin Ankara'da yüzde 10.8 olan oy oranını 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde yüzde 26.9'a tırmandıran bir isim Mansur Yavaş.

Mansur Yavaş'ın mektubuna Bahçeli'nin yanıtı ne oldu? MHP lideribaşörtüsüdüşmanlarını ve Ergenekon sanıklarını aday gösterme konusunda ne düşünüyor?

Doğrusu merak ediyorum.

MHP tabanı bu soruların yanıtını arıyor.

Bahçeli kulaklarını tıkasa da taban bu tartışmalarla çalkalanıyor. Verecekleri cevap varsa bu sütunda yayınlamaya hazırım. Yarın geç olmadan demeyi de ihmal etmiyorum.

Yoksa Osman Kaçmaz'ın durumuna düşerler.

OSMAN KAÇMAZ'IN AÇIKLAMASI

Sincan 1.Ağır Ceza MahkemesiBaşkanlığı döneminde, "Militarist hukukçu" portresi çizmişti Osman Kaçmaz.

Dün Kaçmaz'ın, YÖK Başkanı Özcan'ın başörtüsüyle ilgili yazısı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararını kaldırmasına dikkat çekmiştim.

Kaçmaz, avukatı aracılığıyla gönderdiği açıklamada verdiği kararın YÖK Başkanı'nın lehine olduğunu savunmuş, yazıda yer almamasına rağmen Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrunnisa Gül'le ilgili karara göndermede bulunarak, türbana karşı olmadığını anlatmaya çalışmış.

Biraz daha zorlasak, türbana özgürlük diye mücadele veren bir Osman Kaçmaz portresi çıkacak ortaya.

Mahkeme Başkanı'yken kararları Osman Kaçmaz veriyordu. Şimdi milletimiz verecek.

O nedenle Kaçmaz'ı önce ülkücü camiaya, sonra halkımızın sağduyusuna emanet ediyorum.

Osman'dan kaçar ama milletten Kaçmaz...

ABDULKADİR SELVİ - YENİŞAFAK 

Bu haber toplam 3200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri