Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP:Haklı meşru ve yerinde bir tepki

31 Ocak 2009 / 13:21
MHP Genel Başkanı Bahçeli Erdoğan'ın Davos restinden iki gün geçmesine rağmen yorum yapmamıştı. Merak edilen açıklama az önce geldi...
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Başbakan Erdoğan'a dolaylı destek. Erdoğan'ın hareketini doğru bulan Bahçeli daha sonra yapılan açıklamalarda kafaların karıştığını ifade etti ve Erdoğan'dan bu dik duruşunu milli meselelerde göstermesini de istedi. Bahçeli MHP olarak mill menfaatlerde atılacak adımların destkleyicisi olacaklarının altını çizdi..

Erdoğan'ın Davos zirvesinde İsrail Cumhurbaşkanı Peres ve oturumu yöneten moderatör'e tepki göstererek salonu terk etmesini yaptığı yazılı açıklama ile değerlendiren Bahçeli,Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki tepkisinin "haklı, meşru ve yerinde " olduğunu açıkladı.

Peres ve moderatörün Erdğan'a karşı sergilediği tutumun Türk milletine yapılmış bir küsathlık olduğunu belirten MHP lideri, Erdoğan'ın gösterdiği tepkinin yöntem olarak tartışılmasına rağmen haklı ve meşru olduğunu söyledi.

"Başbakan Erdoğan'a hitaben İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve oturum yöneticisinin üslup ve yaklaşımının aziz milletimizin asla kabul etmeyeceği bir küstahlık örneği olmuştur. Tartışma esnasında taşıdığı sorumluluk ve makama yönelik olarak aşağılayıcı ve nezaketsiz tavırlara maruz kalan Başbakan Erdoğan’ın aziz milletimiz adına gösterdiğini düşündüğümüz tepkileri, yöntemleri tartışılsa bile haklı, meşru ve yerindedir." şeklindeki sözleri ile
restinde dolayı Erdoğan'a destek veren Bahçeli, dah sonra yapılan açıklamalarda kafaların karıştığını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın tepkisinin Peres'e değil de panel yöneticisine olduğunu açıklamasında sonra kafaların karıştığını kaydeden Bahçeli,"Uluslararası ilişkilerde özenle seçilerek sarf edilmesi gereken sözlerin bağlayıcılığı yalnızca özürle geçiştirilemeyeceğine göre; Sayın Başbakan’ın özellikle İsrail politikalarına ve İsrail Cumhurbaşkanı’na yönelik doğrudan itham ve eleştirileri, bundan sonra Türkiye-İsrail arasında yeni bir ilişkiler sürecinin başlatılmasını gerektirecek kadar önemli ve ciddi sonuçlar doğuracaktır." dedi.

Erdoğan'ın tepkisinin bir anlık tepki ile sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çeken Bahçeli, "Ben kabile reisi değilim. T.C. Başbakanıyım. Ülkemin saygınlığını ve onurunu korumam için ne gerektiyse onu yaptım” diyen Başbakan Erdoğan’dan Davos’taki duruşunu milli meselelerde de sergilemesinin beklendiğini ifade etti.

Milli bir duruş göstermek için, "Terörle mücadele ve Türkmenlere sahip çıkılması konusunda Barzani, sözde soykırım iddialarına karşı Ermenistan, Kıbrıs Türklüğünün mücadelesinde Rum Yönetimi ve Yunanistan, taviz ve dayatma listelerine karşı Avrupa Birliği, bölgesel tehdit ve zorlamalar için ise ABD ile olan ilişkilere gelmiştir." diyen Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü: Türk milletinin, İsrail’e bu sözleri söylemiş bir Başbakan’dan, bundan sonra sürdüreceği uluslararası ilişkiler için Davos’ta söyledikleri ile tutarlı, yaptıkları ile uyumlu bir politika, açık ve somut bir tavır gösterilmesini artık beklemek hakkıdır.

Bahçeli sözlerini "Milliyetçi Hareket Partisi milli meselelerde gösterilecek onurlu duruşu ve milli menfaatlerdeki atılacak dengeli adımları uygun üslup ve adap içinde olmak koşuluyla bundan sonra da tam olarak destekleyecektir." şeklinde sonlandırdı.
Kaynak:
Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri