Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'li Başkandan İskilipli Atıf Hoca'ya ağır hakaret

17.09.2015 01:50
MHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Milli mücadele döneminde bu millet gevşek din adamları görmüştür. Şeyh Saitleri, Seyit Rızaları, işbirlikçi İskilipli Atıf Hocaları görmüştür. Onlar gibi kalleş ve kancık ruhlu olmayın” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kente düzenlenen ‘teröre tepki' yürüyüşünde skandal bir açıklama yaptı. Sözlü, büyük İslam alimlerinden İskilipli Atıf Hoca'yı vatan hainliğiyle suçladı ve kendisine ağır hakaretlerde bulundu. Başkan Sözlü, "Milli mücadele döneminde de bu millet gevşek din adamları görmüştür. Şeyh Sait'leri, Seyit Rızaları, işbirlikçi İskilipli Atıf Hoca'ları görmüştür. Onlar gibi kalleş ve kancık ruhlu olmayın. Mustafa Kemal'in arkasında olup milli mücadele için Anadolu'yu adım adım arşınlayan ve camilerde hutbe okuyan İslam alimi, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif'i kendinize örnek alın" ifadelerini kullandı.

İSKİLİPLİ ATIF HOCA KİMDİR VE NEDEN ASILMIŞTIR?

İskilipli Atıf Hoca, ‘Şapka Kanunu' çıkmadan 1.5 yıl kadar önce, ‘Frenk Mukallitliği ve Şapka' adlı bir kitap kaleme almış, kitapta Avrupa'daki bazı yeniliklere muhalefet etmiştir. Şapka Kanunu'ndan önce 1.5 yıl önce yazılan ve o dönem devletin yetkili mercileri tarafından da onaylanan kitap nedeniyle tutuklanan büyük alimlerden İskilipli Atıf Hoca, 4 Şubat 1926 tarihinde idam edilmiştir.

 
Bu haber toplam 2920 defa okunmuştur
iskilipli
muhammed
ya kardesim size ne adam ne derse desin size ne oluyor.bu sahsin ailesi yokmu size ne oluyor.kendiniz amerikan yahudi isbirlikcilerine oy verirken kimse size birsey diyormu.bu sahis,lari tarih affetmiyecek.durun bir kenara.ilk once dinci misiniz.dindar misiniz onu cevaplayin.
17 Eylül 2015 Perşembe 06:54
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri