Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP'li vekil kendini böyle savundu!

23.02.2011 19:42
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Balıkesir milletvekili Ahmet Duran Bulut, Bakan Çubukçu için söylediği sözleri böyle savundu...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Balıkesir milletvekili Ahmet Duran Bulut, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu için söylediği, "O dilini koparırım Bakan" sözünün yanlış anlaşıldığını söyledi. Bakan Çubukçu'nun tepki gösterdiğiMHPmilletvekili Bulut cümlesinin mecazi olarak kullandığını belirterek kendini savunmaya çalıştı.

"İRTİCALEN SÖYLEDİM"

Aynı zamanda TBMM Eğitim Komisyonu Üyeliği de yapan mesleği de öğretmenlik olan MHP Balıkesir milletvekili Ahmet Duran Bulut, "Dün il binasında basın açıklaması yaptım. bu basın açıklamasında ülkenin genel ekonomik politikalarını açıkladım. Bu çerçevede son günlerde bilhassa eğitim dilinin iki dilli olması, Kürtçe olması şeklinde çeşitli kurum kuruluşlar tarafından PKK'nın söylemlerinin dillendirildiği ve bu tartışmalar nedeniyle ülkenin birliğinin, beraberliğinin, bütünlüğünün bozulacağı endişesiyle iki dilli eğitime karşı olduğumu ifade etmek amacıyla konuşma yaptım. Dilini kesmek, sesini kesmek, sözünü kesmek, bunu men etmek anlamına gelen Türkçedeki ifadeler çerçevesinde o an irticalen yapmış olduğum konuşmalar sayın Bakana matuf, sayın Nimet Çubukçu'ya yönelik bir ifade değil, bu talepte bulunan birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmak isteyen zihniyetlere karşı söylediğim mecazi anlamda bir dil koparmaktır. Yani bu söze meydan vermemektir, bu fikre geçit vermemek anlamında söylediğim bu sözün bütün medyada, basında yer almasından büyük üzüntü duydum. Bizler bilhassa bir hanımefendiye, hiç kimseye bir dil koparmak şeklinde bir fiiliyatımız olması asla mümkün değildir. O konuşmamın gelişi şeklinde ifade edilmiştir. Kastım asla sayın Bakana, sayın Nimet Çubukçu'ya değildir. Bu ifadeleri dillendiren zihniyete karşyı söylenmiş bir sözdür" dedi.

"BU SÖZÜN BASINDA YER ALMASINDAN ÜZÜNTÜ DUYDUM"

Milletvekili Ahmet Duran Bulut'un özür mahiyetinde olan ancak Bakan Nimet Çubukçu'dan özür dilemediği açıklamasında kullandığı, "Bu sözün medyada, basında yer almasından büyük üzüntü duydum" şeklindeki sözleri de dikkat çekti. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun MHP milletvekili Bulut hakkında yargıya gidebileceği ileri sürüldü. Parti binasındaki basın toplantısında Milli Eğitim Bakanına açık bir şekilde, "Senin o dilini koparırım Bakan" diye çıkışan Bulut'un, bugün ise "Benim kastım sayın Bakan değildir, irticalen söyledim" şeklindeki açıklaması ilginç karşılandı.

 

Bu haber toplam 1804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri