Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP’ye ağlama duvarlı gönderme

20.01.2013 02:46
Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci’nin hazırlayıp sunduğu, Kanal 5′te yayınlanan ‘Son Gündem’ programına katılan Kahramanmaraş Eski Milletvekili Ökkeş Şendiller ve Ülkü Ocakları eski yöneticilerinden Sıddık Demir önemli açıklamalarda bulundu.

Bahçeli’ye ağlama duvarlı gönderme
“Madem siz İmralı’ya gidiyorsunuz ben de Silivri’ye gidip İlker Başbuğ’a sarılırım” diyerek Silivri’ye çıkartma yapan MHP lideri Bahçeli’ye tepki gösteren Ökkeş Şendiller, “Orada Ergenekon’dan dolayı yatanlar var. Kaldı ki onlar millete çok acı çektirdi. Bahçeli oraya gitmek yerine milletin gönlüne gitmeyi tercih etmeliydi. Bu tür ziyaretlerle milletin gönlünde yer edemez. Bugün internette ağlama duvarı önünde resimleri ve videosu olan birini ziyaret etmesi milleti ve MHP’nin temelini mutlu etmemiştir. Kaldı ki bebek katili ile Genelkurmay Başkanını aynı kefeye koymak doğru değildir” dedi.
-Acıların dinmesini istiyoruz-
Hükümetin kardeşlik projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şendiller, “Anaların yüreklerinde derin yaralar var. Özellikle süreç işletilirken onlar ihmal edilmemelidir. Adaletli bir tutum içerisinde hareket edilmelidir. Hepimiz elbette acıların dinmesini istiyoruz” diye konuştu.
-Proje üretmeliyiz-
MHP’nin hassasiyetlerine saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Şendiller, “Atılan bazı adımları desteklemeyebiliriz ama bu proje üretmemize engel değildir. Sürece projeler ile destek sağlayabiliriz. Bu konu aslında Güneydoğu’nun değil bütün Türkiye’nin problemidir. Devletle millet arasında çatışma varmış gibi bir hale getirdiler. Burada maksat silahları bıraktırmaksa, bozulmuş olan huzurun yerine getirilmesi ise sağduyulu davranmak zorundayız. Teröristle vatandaşı birbirinden ayırarak, şehit ailesinin yüreğini, devleti, milletin gönlünü incitmeden adımlar atmak gerekiyor” dedi.
-Uluslararası boyut unutulmamalı-
“Örgütün içinde 40 tane baş var. Burada bu işin kolay çözüleceğini düşünmemek gerekiyor” diyerek uyaran Şendiller, “Bu sorun içerisinde milyarlarca lira para dönüyor. Bu sorunun uluslararası boyutunu da düşünmek gerekiyor. Bir de önce PKK silah bırakmalıdır” dedi.
-Üstünlük takvadadır-
Tükler ve Kürtlerin akraba olduğunu belirten Şendiller, “Biz hısım akraba olmuşuz bizim Kürtleri dışlamamız gibi bir şey söz konusu olamaz. Bizi bir birimize bağlayan kopmaları koruyan, birbirimizi bağlayan asıl konu budur. ‘Siyahın beyaza, beyazın siyaha üstünlüğü yoktur, üstünlük takvadadır.’ Olaya ben böyle bakıyorum” şeklinde konuştu.
-Olay kaza değil suikast-
Canlı yayında Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği şüpheli helikopter kazasıyla ilgili ise Ökkeş Şendiller, “ Bu olay artık gün yüzüne çıkarılmalıdır. Olay bir kaza değil kesinlikle suikastir. Devam eden soruşturma derinleştirilmeli, failleri cezalandırılmalıdır. Bu olayın aydınlatılmaması büyük bir ayıptır. Sorumluların ortaya çıkarılması için gerekenin yapılmasını istiyoruz” dedi. Şendiller, programda TBMM Darbe komisyonu tarafından çağırılıp görüşlerine başvurulmamasına da tepki gösterdi. Şendiller, TBMM çatısı altında darbe dönemlerinde meydana gelen karanlık olayların özellikle kontrgerilla faaliyetlerinin masaya yatırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Demir: “MHP eksen kayması yaşıyor”
Eski Ülkü Ocakları Başkanlarından Sıddık Demir de programda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Silivri’ye yaptığı ziyaretten duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Demir, “MHP eksen kayması yaşıyor” dedi ve ekledi: “12 Eylül sonrası planlı bir şekilde Ülkücü harekete müdahale edildi. Sistemin isteği doğrultusunda Bahçeli, parti’de değişime gitti. İslami söylemler hatta sloganlar bile ortadan kaldırıldı. Ülkücü anlayışa uymayan siyasiler MHP’yi idare eder hale getirildi. İşte bugünde bu proje kapsamında Silivri ziyareti gerçekleştirildi. Bu kabul edilir bir davranış değildir. Ortada bir yönlendirme olduğu açık.”
-Sorun artık ivedilikle çözülmeli-
Hükümetin şiddet olaylarını sona erdirmek için attığı adımlara destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Demir, “Projeye destek var. Şehit aileleri bile sürece destek veriyor. Bence sorunu çözmek için kiminle görüşülürse görüşülsün ancak onurlu bir şekilde… Her gün şehit haberi geliyor. Bu sorun ivedilikle çözülmeli” diye konuştu.
-Kader birliğimiz var-
Türkiye vatandaşlarının kader birliği içinde olduğunu hatırlatan Sıddık Demir, “Yıllarca 70 milyon vatandaş barış içinde yaşadı, bundan sonra da yaşayacak. Bu Kürt – Türk ayrımı ile yedi dümen bir araya gelse bizi ayıramazlar. PKK emperyalizmin taşeronluğu yapıyor. Ne kendileri rahat ediyor. Ne de bölge halkı. Sefaletten asalet olamaz. Acilen ekonomik çalışmalar yapılmalı ve insanların yaşam standardı yükseltmelidir. Sosyal politikalar da eş zamanlı devreye girmelidir” dedi.
-TBMM’ye çağrı-
Darbe süreçlerini de değerlendiren Demir, askeri yapının sivil alana müdahalesinin alışkanlık haline geldiğini vurguladı. Son süreçte hükümetin attığı önemli adımlar sonrası vesayet sistemine dokunulduğunu ifade eden Demir, TSK’nın eğitim sisteminin değişmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Brifingli yargı kararları ile 12 Eylül ve 28 Şubat sürecinde çok sayıda insanların hayatlarının karartıldığını da belirten Demir, TBMM’yi bu mağduriyetleri gidermek üzere çalışmaya davet etti.

kanal5.com.tr
Haber: Oğuzhan Durular  

Bu haber toplam 3488 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri