Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milat’ın sesini Özdağ duydu

13.05.2012 14:18
Milat Gazetesinin “Mahkûmsun sen mahkûm kal” başlıklı manşeti ‘Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’nu harekete geçirdi.

ASLAN DEĞİRMENCİ

12 Eylül darbesinin, 32 yıl sonra mahkeme önüne çıkarken, çok sayıda darbe mağdurunun halen cezaevinde tutuklu bulunmasını hatırlatarak, cezaevinde unutulan ülkücü ve solcuların mağduriyetine vurgu yaptığımız haber ses getirdi. Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonunun AK Partili üyesi Selçuk Özdağ, Milat’a yaptığı açıklamada, 12 Eylül sürecinde Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde verilmiş bütün aleyhte kararların yok sayılması için komisyona teklif sunacağını söyledi.

“Gerekli girişimde bulunacağım”

Darbe döneminde mahkemelerin cuntacıların gölgesinde karar verdiklerini belirten Özdağ, “İfadeler işkence altında alındı, anormal şartlar altında yargılanmalar gerçekleştirildi ve binlerce insan cuntaya toslayarak mağdur oldu. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli çalışmayı yapıp, komisyonda girişimde bulunacağım” dedi.

“Talimatlara göre karar verildi”

“12 Eylül darbe sürecinde yargıya göre değil, talimatlara göre hareket edilerek insanların en temel haklarının ellerinden çalınmasına göz yumamayız” diyen Selçuk Özdağ, “Aynı şekilde 28 Şubat döneminde yaşanan hukuksuzlukların da araştırılması için elimden geleni yapacağım. Yargısız infazlar sonucunda mağdur edilenlerin durumlarını mutlaka gündeme getireceğim” şeklinde konuştu

“Mal varlıklarını araştıralım”

Darbecilerin mal varlıklarının araştırılmasına yönelikte adımlar atacağını ifade eden Özdağ, “Türkiye'de ne kadar darbe yapılmışsa bu darbeleri yapanların mutlaka mal varlıkları araştırılmalıdır. Mal varlıkları araştırılırken sadece 12 Eylül değil, 27 Mayıs 1960 ve 1971 darbelerinin başındaki kişilerin de mal varlıkları zaman aşımı gözetilmeksizin araştırılmalıdır” diye konuştu.

“Bilgi ve belgeleri bizimle paylaşın”

Darbe dönemlerine ait elinde bilgi, belge olanların komisyona başvurmasını isteyen Özdağ, “Komisyon üyeleri olarak tarihi bir sorumluluk üstlendiğimizin farkındayız. Bu anlamda bizler geçmişle yüzleşmek için elimizden geleni yapacağız. Darbe mağdurlarının ellerinde bulunan bilgi ve belgeleri de sizler aracılığıyla komisyona iletmeye davet ediyorum” dedi. 

MİLATGAZETESİ.COM

Bu haber toplam 1642 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri