Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli gazeteden Erbakan ve Mursi karşılaştırması

29.08.2013 16:03
Saadet Partisi'nin yayın organı Milli gazetede Mısır'ın devrik lideri Mursi ile Necmettin Erbakan'ı karşılaştırdı

Gazetenin sürmanşetinde yer alan haberde Mısır'daki Müslüman Kardeşler yapılanmasının tabanıyla dönemin Refah Partisi tabanının aynı olduğunu ifade eden haberde Erbakan'ın 28 Şubat sürecindeki dahiliği ön plana çıkartıldı.

İki liderin de darbeyle iktidardan indirildiğini yazan gazete Türkiye 28 Şubat'ı kan dökmeden, silahsız bir şekilde atlattığını ama Mısır'da hala kan dökülmeye devam edildiğinin altı çizildi.

28 ŞUBAT'TA NE OLMUŞTU

Türk siyasi tarihinin en uzun MGK'sı olan ve 9 saat süren zirvede Kuvvet komutanları Erbakan'a irticanın odağı olan bir partiye başkanlık yaptığını söyleyerek açık açık tehdit etmişti.

BONCUK BONCUK TERLEDİ

Partisinin ve hükümetinin irticayı cesaretlendirdiği açıkça ifade ediliyor başbakanın yüzüne karşı. Dışarıda hava sıcaklığının 30 derecenin üstünde olmasına karşın klimalar toplantı salonunu serin tutuyor ama buna rağmen Erbakan boncuk boncuk ter döküyor; itiraz edecek ama edemiyor, renk vermemeye, üstüne alınmamaya çalışıyor...

'ŞEREFLİ ORDUMUZA BAĞLIYIZ'

Sadece şunu söyleyebiliyor: "Sayın komutanlar, bunlar bizi, Refah Partimizibağlamaz. Bunları yapanlar zavallı cahil insanlar. Refah Partimiz, dinimize de cumhuriyetimize de şerefli ordumuza da bağlıdır ve saygılıdır..."

Ardından rutin gündemdeki terfi ve atamalara geçiliyor. Beklenen kararlar alınıyor. Hiçbir itiraz veya tartışma yaşanmıyor. Sıra irticai faaliyetlere karıştıkları gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilecek olan subay ve astsubayların durumuna geliyor.

İrticai faaliyetlere karıştıkları saptanan 13 subay ve astsubayın isimleri okunarak ihraç edilmesi oya sunulurken Erbakan söz alıyor ve Genelkurmay Başkanı Karadayı'ya dönerek, "Sayın komutan bunları bir daha etraflıca incelesek" diyor.

ERBAKAN'DAN ALINAN KARARLARA ONAY

Yanıt kısa oluyor:

"Sayın Başbakan bu kişilerin durumu buraya gelinceye kadar 42 ayrı safhada incelendi ve kesinlik kazandı..."

Oylamaya geçildiğinde itiraz edecek sanılan Erbakan, iki elini birden kaldırarak kuvvetli bir evet onayı veriyor...

Bu olaylar Mart ayında cereyan ederken Necmettin Erbakan 18 Haziran 1997'de başbakanlıktan istifa ederek görevi bırakıyor.ENSONHABER

Bu haber toplam 1988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri